Дали навистина треба да го работиме она што го сакаме? Вистини и заблуди за совршената работа

Никој не смее да работи работа што ментално го исцрпува до тој степен што секој ден се чувствува лошо. Но, сите треба да знаеме дека не постои совршена работа.

Во последните дваесетина години, акцентот сè повеќе се префрла на работење на она што го сакаме. Без разлика дали станува збор за минувачка работа, градење кариера, луѓето околу нас или нашето слободно време – современите мислители и научници нè советуваат да не правиме ништо од ова без љубов. Но, она што често забораваме да го потенцираме е фактот дека работата што ја сакаме е сепак работа, или обврска. Дали треба, секогаш, да го сакаме она што е наша работа? Секако дека не, бидејќи работата не е забавна или празнична, а фактите што следат го докажуваат тоа.

Работата не е забава

Ниту една работа, вклучително и работата на музичарот, не доаѓа без обврски и повремени стресови. Без оглед колку го сакате тоа што го правите, ќе се најдете во ситуации кога повеќе сакате да пиете коктели на плажа со вашите пријателки отколку да бидете на работа.

Постојат страсти кои не можат да се претворат во работа

Вашата најголема страст можеби е вашето хоби, но понекогаш е невозможно тоа хоби да го претворите во извор на приход. Сите постојано ни велат да ги претвориме активностите што ги сакаме во работа и дека ќе живееме среќно засекогаш. Но, понекогаш конкуренцијата е преголема или заработката од тоа хоби е премала.

Ниту една работа не е совршена

Сигурно познавате луѓе кои уживаат во она што го прават, но ако ги прашате дали нивната работа понекогаш е заморна и дали има делови што се досадни – одговорот сигурно ќе биде да. Никој не смее да работи работа што ги исцрпува ментално, но не ги бунете менталната исцрпеност со мрзеливоста. Размислете добро дали проблемот е во работата што ја работите или во вас.

Да ја сакате својата работа не значи да работите помалку

Многу луѓе живеат во заблуда верувајќи дека луѓето кои го прават она што го сакаат воопшто не работат. Но, да го сакате она што го правите – значи да вложите вашето време, напор и енергија во таа работа повеќе од што било друго. Ако навистина го сакате она што го правите, знаете дека правите многу повеќе од луѓето кои ја вршат својата работа само за да ја завршат.

Заклучок од целата оваа приказна за работа е дека не постои совршена работа и работа каде што ќе работите многу малку и ништо од самиот почеток и да добиете значителни резултати. Работата од соништата е различна за секого. За некои тоа е работа на трговец, за некои е работа на медицински техничар, а за некои е работа на театарски актер. Но, секоја работа е тешка, особено кога ја сакаме и кога се обидуваме да бидеме подобри секој ден. Исто така, не заборавајте дека љубовта обично не ги плаќа сметките, туку трудот, работата и потта и дека нема ништо лошо во тоа да направите нешто што го мразите, барем за некое време.

Прочитајте и: Како да престанете да живеете од плата до плата во 2021 година

 

ФОТО: Pexels

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време