3 лесни начини на кои можете да заштедите пари секој ден

Заштеда на пари е далеку и недостижна за голем број луѓе. Таквиот став кон заштедите се раѓа од погрешен поглед на тоа.

Имено, повеќето луѓе ќе помислат дека треба да се откажат од работите што многу ги сакаат – како купување одредени производи за убавина, облека, одење на вечера, одење во кино или излегување навечер. Но, не мора да ги отстранувате тие работи од списокот на трошоци. Можете да заштедите секој ден, не само во одредено време од месецот, и да ги одземете работите со кои сте наградени по напорна работа. За да излезете со дневна заштеда, прво мора да напишете список на периодични трошоци секој ден. Многу луѓе трошат пари на дневни пијалаци и храна што навистина не им требаат. Подолу се 3 начини на кои можете да заштедите пари на дневна основа.

Не купувајте (топли) пијалаци надвор

Многу луѓе имаат навика да купуваат кафе, чај и други топли пијалаци во кафулиња или преку апарати. Без разлика дали пиете кафе, чај или омилено смути додека сте на работа, знајте дека можете да заштедите ако го подготвите дома и земајќи го во термос или шише предвидено за него.

Не купувајте готови јадења, но понесете си свои

Нарачување храна од ресторан додека сте дома или додека работите е многу полесно отколку да подготвите оброк. Но, ако ја имате таа навика, треба да знаете дека голем дел од вашата плата се вложува во тоа. Подгответе храна дома и однесете ја на работа ако не работите од дома. Исто така, избегнувајте нарачки ако работите од дома и посветете се на подготовка и готвење храна. Ова ќе ви заштеди голем дел од платата.

Инсталирајте апликации за продавници

Прелистување каталози и промоции во продавници не мора да бидат активност за постари лица. Постојат апликации преку кои можете да добивате известувања и да ги наоѓате омилените производи со попусти и на тој начин да заштедувате.

Прочитајте и: 3 едноставни промени што ќе ги намалат вашите трошоци за претстојната зима

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време