Заспала и не се разбудила: Тага во домот на Наташа Беквалац

Пејачката објави тажна порака

Наташа Беквалац ги растажи своите следбеници на Инстаграм објавувајќи статус посветен на Денот на напуштените животни (5 април).

Денес е ден на напуштените животни. До неодамна живеев со две, Јаца и Лана. Пред неколку месеци, Јаца заспа и не се разбуди. Осумнаесет години ми беше најдобра другарка, покрај неа проодеа моите ќерки, ми беше љубов која можат да ја разберат само оние што 18 години ја делат перницата со ваква муцка, со најпрекрасното куче на светот… Во моето срце ќе живее засекогаш. Мила е ретриверка, оставена на снегот сосе своите три кученца. Откако на нејзините деца им најдов дом, се соочив со нејзините тешки болести, вклучувајќи и срцев црв. Таа борба траеше две години, и денес таа е прекрасно куче. Сакав да ја дадам, наоѓајќи оправдание дека е куче навикнато на улица, дека немам време да и’ се посветам (долги прошетки, ретриверите сакаат активности), дека не е воспитана да живее во стан со деца, дека се митари… А таа… Доаѓајќи во нашиот стан како да знаеше дека и’ барам грешка… и не ја направи! Бараше само едно… Љубов… Денес, Мила е член на нашето семејство, целосно приспособена да живее во стан, толку е благородна и има прекрасна нарав,моите деца ги обожава, Лена онака… Значи, Мила останува, а едно е сигурно… Клучот е љубовта… Пронајдете ја во себе“, напиша Наташа Беквалац.

 

View this post on Instagram

 

Danas je dan napustenih zivotinja.Do nedavno živela sam sa njih dve,sa Jacom i Lanom ..Pre par meseci Jaca je zaspala i nije se probudila…18 godina bila mi je najbolja drugarica uz nju su moje cerke prohodale,bila je ljubav koju mogu da razumeju samo oni koji 18 godina dele jastuk sa ovakvom njuskom ,najdivnijim psom na svetu…U mom srcu zivece zauvek.Mila je retriverka ostavljena na snegu zajedno sa svoja tri steneta.Nakon sto sam njenoj deci nasla domove,susreli smo se sa njenim teskim bolestima ukljucujuci i srcanog crva.2 godine trajala je borba i ona je danas zdrav i predivan pas.Zelela sam da je dam ,nalazeci opravdanje da je ona pas naviknut na ulicu,da nemam vremena da joj se posvetim(duge setnje,retriveri vole aktivnosti),da nije vaspitana da bi bila u stanu sa decom,da se linja…a ona…dosavsi u nas stan kao da je znala da joj trazim gresku…i nije je napravila…trazila je samo jedno…ljubav…Danas Mila je clan nase porodice ,potpuno prilagodjena zivotu u stanu,toliko je plemenita i divne naravi,moju decu obozava,Lanu onako😏…Dakle,Mila ostaje a jedno je sigurno…LJUBAV je kljuc…pronadjite je u sebi #kaddecanisubesnakucanijetesna#usvoji#nekupuj

A post shared by Nataša Bekvalac (@bekvalceva) on

Фото: Инстаграм

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време