Зошто ПМС со годините станува подолг и поинтензивен и како можете да го држите под контрола?

Корисни совети

Многу жени доживуваат предменструални симптоми како што се интензивни болки во градите, надуеност и промени во расположението.

ПМС vs. ПМДД

Во последните неколку децении се користи друг термин – ПМДД, предменструално дисфорично нарушување кое е всушност сериозна форма на ПМС што се јавува кај 3-8% од жените.

ПМДД ги има овие карактеристики:

Предвидлива, циклична месечна шема, неможност за вршење дневни активности, екстремни промени во расположението од негативност до агресија, па дури и депресија и вознемиреност.

Ако се сомневате во ПМДД, контактирајте го вашиот лекар што е можно поскоро, бидејќи може да има долгорочни последици.

Како да се справите со влошување на симптомите?

ПМС-симптомите можат да бидат навистина фрустрирачки, но можеме да ги регулираме до одреден степен и да ги доведеме под контрола.

ФОТО: Getty Images

Фокусирајте се на храната

Здравата исхрана полна со хранливи материи е важна секој ден, а особено пред и за време на вашиот циклус. Вклучете протеини, зрна, различни овошја и зеленчуци и производи со малку маснотии. Исто така е важно да се јаде храна богата со калциум.

Избегнувајте предизвикувачи

Веројатно копнеете по чоколадо и кафе, алкохол или солена храна, но треба да ги избегнувате, бидејќи тие можат да ги влошат симптомите на ПМС.

Симптоми кои можат да укажат на почетокот на менопауза

Намалување на болката и воспалителните процеси

Земете лекови против болки и не мачете се ако не можете да издржите.

Вежба со мала активност

Иако веројатно немате волја да вежбате, лесна прошетка, возење велосипед или пливање може да помогне во намалување на симптомите на ПМС.

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време