Воведете ја оваа здрава навика за намалување на крвниот притисок и холестерол

Високиот крвен притисок и холестеролот можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања.

Сè повеќе нездравиот и неактивен начин на живот значително влијае на здравјето на луѓето, а тоа може да биде особено фатално за крвниот притисок и холестеролот, кои во комбинација го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања.

Истражувањата покажаа дека главниот лек за ова е физичката активност, односно движењето што е важно за секоја возраст. Високиот крвен притисок е познат и како тивок убиец бидејќи не предизвикува никакви видливи проблеми и симптоми и може да предизвика големи штети на срцето.

Како што стареете, толку е важно што е можно да воведете каква било форма на движење и вежбање во вашиот живот. Дури и ако не вежбате групни вежби или не одите во теретана и слично, изберете пешачење затоа што не бара дополнителна опрема, а тоа е многу пожелно во вашата дневна рутина.

Денес, многумина ја гледаат придобивката во паметните часовници, кои се еден вид потсетник кога да станете, да прошетате, колку чекори правите дневно… Ова може да биде само еден дополнителен мотиватор кога се движите и охрабрувате што повеќе активности. Исто така, за секоја промена е потребно време, затоа не очекувајте резултати многу брзо. Потребни се неколку месеци за да се види разликата, но важно е да не се откажувате воопшто.

Ако практикувате активности како што се градинарство, домашни работи и слично во слободното време, ова е дополнителен плус бидејќи секое движење е добро движење, и многу е важно да се намали ризикот од висок крвен притисок и холестерол.

Прочитајте и: Подмолни места на кои може да се скрие карциномот на кожа

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време