Совет од онколози за долг живот: Ако ги усвоите овие едноставни навики, ќе ја спречите појавата на рак!

Заштитете го телото!

Онколозите тврдат дека може да се спречи заболувањето од рак

Бројот на заболените од оваа опасна болест секоја година е се’ поголем, затоа неопходно е на време да ги препознаете симптомите. Доколку се препознае ракот на време, шансите за долг живот се поголеми.

Онколозите ги издвоија најчестите симптомите што покажуваат дека во телото се појавил рак.

Најдобриот начин на контролирање на оваа болест, секако, е редовното одење на лекар и систематските прегледи кои повеќето луѓе ги одбегнуваат. Јасните сигнали се појавуваат дури откако болеста ќе се развие и го зафати поголемиот дел од органите. Доколку забележите каква било непријатност, одете на доктор.

Онколозите ги издвоиле најчестите симптоми што укажуваат на тоа дека во телото се појавил рак…

Слабост

Таа се јавува поради значајно губење крв во малигните израстоци во цревата или желудникот. Крвавењето доведува до губење на протеинот хемоглобин, чија главна функција е транспорт на кислород до ткивата и органите, поради што се чувствува слабост.

Нагло губење тежина

Ако губите околу 5 килограми месечно од необјасниви причини, тоа е аларм да одите на доктор. Губењето килограми може да е последица од нарушеното здравје на белите дробови, желудникот и панкреасот.

Температура што не поминува со денови

Зголемената телесна температура е реакција на нарушен имунитет и на напад на оваа болест.

Болка

Овој симптом се појавува во последните фази на канцерот.

Ракот е подмолна болест што брзо напредува, затоа редовниот преглед е неопходен. За да го одбегнете, здравиот начин на живот е неопходен. Потребно е да ги усвоите овие навики:

 • Што поретко консумирајте рафинирано масло
 • Отфрлете ги газираните сокови
 • Не консумирајте јадења од микробранова
 • Заборавете на тесните градници
 • Отфрлете го алкохолот од употреба
 • Кажете и’ „не“ на готовата замрзната храна
 • Никогаш не пијте вода доколку била замрзната и никако од пластична амбалажа
 • Контрацепциските пилули се забранети
 • Дезодорансите не се здрави
 • Сведете го на минимум шеќерот во која било форма

Пожелно е да ги вклучите овие производи во исхраната:

 • Зеленчук
 • Мед (како замена за шеќер)
 • Протеини од зеленчук (грав наместо месо)
 • 2 чаши вода на празен желудник и тоа пред да измиете заби
 • Топла храна, но не врела
 • Здрав сок: алое вера + ѓумбир + магдонос + целер + ананас (измешајте ги состојките и испијте го на празен стомак)
 • Секој ден јадете свеж морков или пијте свеж сок од морков
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време