Соодветните пасти за заби, во комбинација со правилната техника на четкање се темел на оралната хигиена и здравје

Сите сме свесни за фактот дека убавата насмевка позитивно влијае на самодовербата. Пазарот денес е преплавен со различни пасти за заби, па понекогаш е навистина тешко да се најде таква што ќе ни обезбеди оптимална грижа за оралното здравје.

Затоа, дефинитивно препорачуваме употреба на медицински пасти за заби произведени од Лакалут. Медицинските пасти за заби, поради нивните супериорни состојки и иновативната технологија, обезбедуваат ефикасност во чистењето и одржувањето на здравјето на забите, за разлика од комерцијалните верзии.

Подолу ви ги пренесуваме најважните совети кои можат да ви помогнат да изберете паста за заби што совршено ќе се грижи за вашите заби.

Паста за заби која ги зајакнува непцата

Крвавењето на непцата и периодонтитисот се проблеми кои погодуваат голем број луѓе. Дури и да не спаѓате во овој процент, пожелно е да користите паста за заби што ги зајакнува непцата и глеѓта.

Пастата за заби Лакалут Актив е медицинска паста која содржи специјална формула за забележливо зајакнување на непцата, притоа запирајќи го крвавењето, намалувајќи ја иритацијата и чувствителноста на забите.

Забележително ја зацврстува гингивата и докажано го спречува развојот на пародонтопатија. Ефикасноста на оваа паста е клинички докажана. Содржи алуминиум лактат и натриум флуорид, за кои е докажано дека ја намалуваат појавата на кариес.

Паста за заби која штити од периодонтитис

 Пастите за заби со скапоцени билки го штитат здравјето на непцата и ја спречуваат пародонтозата.

Токму тоа е ефектот на пастата за заби Лакалут Актив хербал, која содржи 94,5 % состојки од природно потекло и е специјално формулирана за заштита од периодонтитис.

Покрај тоа што штити од крвавење на непцата и кариес, формулата со 9 билки обезбедува супериорна орална нега и свеж здив во текот на денот, благодарение на уникатниот состав од екстракт од смирна и есенцијални масла од ким, анасон, евкалиптус, луто нане, темјан, камилица и жалфија.

Паста за чувствителни заби

 Проблемот со пречувствителни заби се јавува поради ерозивни напади со киселина или нарушување на процесот на реминерализација. Поради изложеноста на дентинот, дентинските канали се отворени и тоа создава директен контакт, што доведува до болка.

Доколку чувствувате непријатност и болка при консумирање на студена или топла храна и пијалаци, пастата за чувствителни заби секако е одличен избор за вас.

Со редовна употреба, пастата за заби Лакалут Сензитив значително ја намалува чувствителноста на забите, активно штити од кариес и ги смирува воспалените непца. Забите стануваат поотпорни, а здивот е свеж и пријатен.

Ако имате чест проблем со крвавење на непцата, а вашите заби се чувствителни на топла и студена храна или пијалак, пастата за заби Лакалут актив и сензитивити  може да биде одличен избор. Содржи посебна комбинација на активни состојки кои ја намалуваат чувствителноста во пределот на забниот врат, додека нејзините честички нежно ја чистат површината на забите.

Резултатот е здрави заби и непца заштитени од крвавење и значително намалена чувствителност на дразби.

Паста за природно избелување на забите

При изборот на пасти за природно избелување на забите, важно е да се внимава на нивната содржина. Тие секако треба да се збогатат со нежни микрогранули кои активно ја чистат забната глеѓ, во спротивно може сериозно да му наштетат на оралното здравје.

Пастата за заби Лакалут Вајт ја враќа природната боја на забите додека нежно ја полира забната глеѓ. Успешно ги отстранува тврдокорните дамки од кафе, никотин, чај, црвено вино и слично.

Покрај тоа, збогатена е со натриум флуорид, кој ја минерализира забната глеѓ и штити од кариес, додека алуминиум лактатот обезбедува успешна заштита од воспаление на непцата.

Паста за заби за целосна нега

 Во последно време се зголемува потребата од пасти за целосна стоматолошка нега.

Затоа е создадена паста за заби Лакалут Мултиефект со дејство 5 во 1, која овозможува здрави непца, побели заби, поцврста забна глеѓ, штити од кариес и овозможува свеж здив.

Оваа медицинска паста е збогатена со флуор, кој ја намалува појавата на кариес за околу 40 %. Ќе бидете воодушевени од освежителната арома и долготрајната свежина на здивот по користењето.

Паста за заби која штити од лош здив

Бактериите кои произлегуваат од распаѓањето на остатоците од храната, гингивитисот и периодонтитисот се главните причинители за лош здив.

Иновативната паста за заби Лакалут Флора, збогатена со цинк глуконат, успешно ги отстранува непријатните мириси. Покрај тоа, натриум флуоридот го спречува кариесот и ја подобрува реминерализацијата на забите, додека олафлуорот штити од периодонтитис.

Оваа медицинска паста е идеална за здрава орална флора и секојдневна заштита од непријатни мириси.

Пасти за заби наменети за деца

При изборот на паста за заби за деца, задолжително обрнете внимание на нејзиниот состав. Детската паста за заби мора да содржи природни состојки за да биде хипоалергена и безбедна за голтање.

Ова е причината зошто Лакалут пастите за заби за деца се еден од најквалитетните и најдобри избори на пазарот.

Исто така, препорачаната количина паста за деца е со големина на зрно грашок.

Идеална паста за млечни заби, за деца до две години е Лакалут бејби 0-2.

Нежно ќе ги исчисти млечните заби, ќе ги заштити непцата и ќе ја зајакне забната глеѓ. Пријатниот вкус на банана и малина ќе го направи миењето заби забавно искуство. Количината на флуор е соодветна за возраста на вашето дете.

Лакалут кидс 2-6 паста за заби за заштита од кариес и шеќерна киселина е совршен избор за нежно чистење на детските заби на возраст од две до шест години. Без шеќер и со содржина на флуор соодветна на возраста, ефикасно ја штити забната глеѓ на млечните заби и првите трајни заби. Нежниот вкус на нане обезбедува забавно искуство при миењето.

Пастата за заби Лакалут бејби со вкус на малина е идеална за нега на млечни и трајни заби до четиригодишна возраст. Збогатена е со витамини А и Е и флуор, чија количина е соодветна за возраста на детето. Ефикасно штити од кариес, не содржи шеќер или вештачки засладувачи, па затоа е сосема безбедна за секојдневна употреба.

Детската паста за заби Лакалут кидс обезбедува активна заштита при преминот од млечни кон трајни заби и се препорачува за деца од четири до осум години. Има освежителен вкус на пеперминт, без додаден шеќер и содржи флуор, чија количина е соодветна за возраста на детето. Збогатена е со специјални гранули кои овозможуваат нежно, но ефективно чистење и отстранување на забните наслаги. Ги штити забите и ги прави отпорни на надворешни влијанија.

Сега, откако ве запознавме со медицинските пасти за заби од компанијата Lacalut, кои се збогатени со иновативни формули со највисок квалитет, имајте на ум дека мора да ги чистите забите најмалку двапати на ден, со правилна техника на четкање. Изберете една од горенаведените пасти што најмногу одговара на вашите потреби и подарете си здрави заби и убава насмевка. И секако, редовно посетувајте стоматолог.

Текст: PR

Фото: Pexels

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време