Што говори менструацијата за вашето здравје? Следниве симптоми се знаци на предупредување!

Ако ги забележите следниве симптоми веднаш одете на лекар

Нашето тело ни праќа знаци за здравјето преку различни канали, само треба да знаеме како да ги препознаеме

Следењето на менструалниот циклус е многу важно, бидејќи ако забележите некакви неправилности, можеби вашето тело на тој начин сака да ви каже дека нешто не е во ред. Промените во бојата, фреквенцијата, протокот на крв и некои други разлики можат да откријат одредени медицински нарушувања на кои мора да се внимава.

Светло розова менструална крв

Ако земате контрацепциски пилули, нормално е крвта да биде светло розова. Ако не земате, но имате таква боја, тоа може да биде знак на хормонална неурамнотеженост, што е сериозна состојба. Би требало да закажете преглед кај ендокринолог за да ја утврдите причината.

Грчеви и долги циклуси

Грчевите и невообичаено долгите циклуси се знак на предупредување што не треба да се занемари. Ова може да биде симптом на сериозни здравствени проблеми.

Ненадејни крвавења

Единствениот пат кога крвавењето е нормално е за време на циклусот. Ако забележите крвавење помеѓу циклусите, би требало да го посетите вашиот гинеколог. Тој може да ви каже дека тоа е нормално ако сте на пилули, но ако не сте, тоа може да е знак на покачено ниво на естроген или први симптоми на рак.

Можна бременост

Ако вашата менструација доцни, можно е да сте бремени. Но ако не сте бремени и ви доцни, тоа е знак на дијабетес и треба да се посоветувате со вашиот гинеколог. Вашиот циклус треба да биде има црвена боја со нијанса на брусница, што е знак дека сè е во ред. Вашата матка е здрава. Тоа исто така значи дека имате нормална количина на железо во крвта.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време