Што е всушност способноста за самочистење на вагината и како треба да изгледа хигиената на интимните делови?

Правилната хигиена на интимните делови на телото е исклучително важна за здравјето на жените. Но, и покрај ова, женските навики можат да бидат крајно нездрави.

Несовесно дејствување и несоодветна хигиена може да доведат до разни проблеми, како што се нарушување на вагиналната флора, што потоа доведува до разни инфекции и воспаленија. Она за што многу се зборува во последно време е соодветна грижа и хигиена на интимните делови и нагласување на можноста за самочистење на вагината. Но, дали вагината навистина може да се исчисти и што значи тоа за хигиената на интимните делови кај жените?

Која е способноста за самочистење на вагината?

Способноста за самочистење на вагината е израз за кој во последно време многу се зборува, но за кој многу жени погрешно го разбираат. Што всушност значи тоа? Ова значи дека вагината има свој механизам за чистење со кој, ако сè е добро и ако вагиналната флора е недопрена, се брани од предизвикувачкиот агенс на болеста без наша помош и наше влијание. Но, тоа не значи дека е непотребно да се грижите за хигиената на интимните делови.

Како треба да изгледа хигиената на интимните делови?

Кога миете интимни делови, треба да следите одредени правила. Имено, премногу честото и премногу агресивно миење може да ѝ наштети на природната вагинална флора. За миење, доволно е да користите млака вода и природен гел / сапун без бои и мириси. Миењето се врши во насока од вагината кон анусот за да се избегне пренесување на микроорганизми од аналната област во областа на вагиналната флора. Потребно е добро плакнење после миење.

Што друго ѝ штети на вагиналната флора?

Покрај честото и неправилно миење на вагината, постојат и други начини на кои можете да ги оштетите мукозните мембрани и да ја уништите заштитната вредност на вагиналната флора. Најчести причини за иритација и инфекција се секојдневните влошки, синтетичка долна облека, влажни марамчиња и нередовно менување на тампони и влошки за време на менструацијата.

Прочитајте и: Проблемите со варењето може да предизвикаат депресија, научете како да ја избегнете

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време