Што е хистероскопија и кои се нејзините индикации објаснува д-р Коста Василевски од One Hospital

Разговор со стручњак

Се препорачува за жени кои лекуваат неплодност.

Хистероскопија е минимално инвазивна краткотрајна хируршка процедура која овозможува испитување на внатрешноста на матката со цел да се дијагностицираат и третираат промените во внатрешноста на матката, како на пример полипи, фиброиди и септум и други промени во внатрешноста на матката.

Се препорачува за жени кои лекуваат неплодност.

Индикации:

Откривање на причините за крварење

Откривање на причините за неплодност и последователни абортуси

Откривање и отстранување на промени на слузокожата на матката (полипи, фиброиди) како и отстранување на малигни промени.

Хистероскопија може да биде дијагностичка или терапевтска. Обично се изведува веднаш по менструалниот циклус.

Хистероскопијата е краткотрајна еднодневна интервенција и пациентот може да си оди дома по 3-4 часа. Закрепнувањето е брзо и кратко.

Хистероскопијата најчесто се користи за отстранување на полипи, фиброиди, септум на матката или ендометријална биопсија.

Доколку сакате да закажете консултација кај д-р Коста Василевски во One Ηospital, кликнете ТУКА!

Контакт и адреса на болницата:

Телефон: +389 44 344 414

Е-адреса: contact@onehospital.mk

Локација: булевар Видое Смилевски Бато бр. 1-1/3, Тетово

Текст и фото: ПР

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време