Првата студија на случај на „Профемина 2018“: Експертите од „Деница“ ни објаснија колку е важна едукацијата за очните заболувања

По првата успешна панел-дискусија, водителката Елена Стојановска Јанковска ги повика на сцена д-р Виолета Бучкоска и д-р Сашо Ѓорѓиоски од „Деница“, специјална болница за очни болести, кои на присутните им објаснија колку е важна превенцијата на очните заболувања.

Д-р Виолета Бучкоска, катарактен и витреоретинален хирург, се надоврза на дискусијата претходните панелисти со тоа што посочи дека покрај убавината, и здравјето е во уште поголема служба на среќата. Таа, како еден од најеминентните офталмолози хирурзи во државата, перменентно ги издигнува вкупните здравствени стандарди во Република Македонија, приближувајќи му ги на македонскиот пациент последните и најсовремени трендови во оваа исклучително сензитивна област.

Д-р Сашо Ѓорѓиоски, офталмолог дијагностичар, посочи дека децата уште од рана возраст треба редовно да одат на очни прегледи за навремено да се спречат сите потенцијални компликации со очите.

д-р Бучкоска подетално објасни што е тоа катаракта и која е врската помеѓу дијабетот и пропаѓањето на видот.

Имаме пациенти кои редовно си прават контроли и и покрај дијабетот, имаат одличен вид. Но ако не се води сметка за тоа, нарушениот вид е неминовна појава“.

Елена не испушти да го спомене најголемиот проблем кај сите нас: влијанието на зрачењето од екраните врз здравјето на очите, односно проблемот со дигиталните очни заболувања. Д-р Ѓорѓиоски ни објасни нешто повеќе за овој проблем на модерното доба.

Најголем проблем е со солзите. Кога сме пред компјутер, забораваме да трепкаме и намалено е лачењето на солзна слуз.“

Оваа студија на случај беше збогатена и со неколку прашања од публиката за кои експертите понудија стручни одговори и совети.

Целта на еден разбирлив, односно на популарен начин, да се осврнеме на повеќе клучни офталмолошки проблеми, како и да понудиме едноставни и јасни решенија како истите да се надминат, беше успешно постигната.

Студијата на случај заврши со тоа што Јована Стојменовиќ, главен уредник на магазинот „Убавина и здравје“ извлече неколку среќни добитници кои добија бесплатен очен преглед во болницата „Деница“.

Д-р Бучкоска и д-р Ѓорѓиоски своето искуство и знаење го практикуваат во Специјалната болница за очни болести „Деница“, која се наоѓа во наша близина, односно на улицата „Варшавска“ број 6 во мирната и спокојна населба скопска населба Тафталиџе. На околу 500 м2, наменски дизајниран и изграден простор, сместени се модерно опремени ординации, кабинети и операциони сали кои располагаат со најнова технологија и апаратура со што се овозможува вршење прегледи и оперативни зафати кои се на ниво на најсовремените европски и светски очни болници.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време