Премногу паста за заби ги уништува забите: Стоматологот откри колку всушност е доволно

Тој исто така откри кога е најдобро да ја исплакнете устата со вода.

Стоматологот Гао Џе Те, дипломиран на колеџот Кингс во Лондон, објави видео во кое покажува дека количината паста за заби што често се користи во реклами е всушност премногу.

Тој објасни дека повеќето луѓе мислат дека колку повеќе паста за заби ставаат на четка за заби, толку подобро ќе ги мијат забите, но тоа не е баш така. За деца постари од три години и возрасни, количината на еден грашок е доволна, а на помладите им треба уште помалку.

Поради премногу паста за заби, децата, но и возрасните, би можеле да имаат проблеми со консумирање на вишок флуор од пастата за заби.

– Флуорид, ако се внесе во големи количини, може да предизвика козметичка состојба на забите позната како забна флуороза. Козметичките импликации се движат од мала промена на бојата до жолти и кафени дамки и очигледни дупчиња на забите – објасни Гао.

Користењето помало количество паста може да спречи тоа да се случи. Исто така, Гао открива дека не треба да ги исплакнуваме устите откако ќе завршиме со четкањето, бидејќи на флуоридот во пастата му е потребно време да делува. Миење на устата најдобро се користи во други периоди од денот, одвоено од четкањето.

Прочитајте и: 3 работи што ги открива јазикот за здравјето на вашето тело: Чист јазик – здрави внатрешни органи!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време