Правила на интимна нега: 8 едноставни начини на живот без проблеми

Интимната хигиена е еден од најважните фактори за одржување на здравјето, и ако следите неколку основни едноставни правила, постои голема шанса да се спасите од многу проблеми поврзани со интимното здравје.

Дали знаевте дека во светот повеќе од 300 милиони жени добиваат разни урогенитални инфекции секоја година, а кај околу 50% од жените тие поминуваат без симптоми, што не ја намалува можноста за развој на компликации. Иако во денешно време се чини непотребно да се советува како правилно да се одржува хигиената на најинтимниот дел од телото, горенаведените податоци не побиваат. Затоа, проучете дали сте една од многуте жени кои не знаат што е дозволено, а што не – таму долу!

1. Измијте се двапати на ден (наутро и навечер) со физиолошки неутрален сапун. Течните производи со диспензерот се подобри бидејќи постои помал ризик од контаминација на микробите.

2. Многу е важно сапунот да има pH (ознака за степенот на киселост) слична на онаа во вагината (од 3,8 до 4,5) затоа што тогаш нема да има промени во бактериолошката флора на вагината, што е одбранбена бариера против микроорганизмите. Со секојдневна употреба, ќе се заштитите од непријатен исцедок и ќе се чувствувате чисто и безбедно. Таквиот сапун особено се препорачува во бременост, за време и по менструацијата и во старост, кога жената има проблеми со недостаток на хормони.

3. Сапуните со повеќе кисела pH вредност (околу 3) или оние со повеќе алкална (над 6), може да се користат само за кратко време во случај на бактериски или габични инфекции. Забрането е внатрешно плакнење, освен по препорака на лекар, во случај на третман на одредени нарушувања. Со плакнење, микроорганизмите можат да навлезат подлабоко во вагината, со што се отвора можноста за инфекција.

4. Треба почесто да се миете за време на циклусот, бидејќи крвта е одлична подлога за развој на микроорганизми.

5. Мора да ги миете рацете пред да ја смените влошката, особено тампонот без апликатор. Никогаш не држете ја влошката повеќе од три до четири часа. Тампоните никогаш не треба да се користат преку ноќ.

6. Во бременоста, поради хормонални промени (како и во менопауза и поради таблети за контрацепција), pH на вагината станува помалку кисела, што значи дека е зголемена можноста за габични инфекции. Во бременоста, шансата за инфекција со кандида е 30 проценти поголема. За да се спречи ова, треба почесто да се миете. Во некои случаи, особено со иритација и пецкање, се препорачува сапун со pH малку повеќе кисел од оној во вагината (околу 3).

7. Триењето предизвикано од синтетичка долна облека (или премногу тесни панталони) може да предизвика воспаление, што е погодно за бактериски или габични инфекции. Значи, носете само памучна или ленена долна облека, што ѝ овозможува на кожата да дише и удобна облека.

8. Крпите за бришење интимни делови мора да бидат само ваши. Најдобри се лен или памук (не премногу густ), кои брзо се сушат и не создаваат плодна почва за габи и бактерии. Тие треба често да се менуваат.

Прочитајте и: Како да се спречи остеопорозата?

 

ФОТО: Getty Images

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време