Пешачењето ја подобрува виталноста и здравјето

Според експертите, доволно е да пешачите барем половина час на ден, бидејќи тоа може да ја зачува вашата виталност, без оглед на возраста.

Одење е најприродната форма на движење. Оваа активност ги штити зглобовите од распаѓање, и спречува таложење на вишок килограми. Редовното одење го намалува појавувањето на проширени вени, ја стимулира циркулацијата, ја релаксира психата, го подобрува варењето и го одржува нивото на шеќер во крвта во нормални граници.

Експертите препорачуваат пешачење, особено сега во деновите на пандемија, бидејќи позитивно влијае на расположението, скоро исто како и употребата на антидепресиви. За време на одење, се лачи хормонот серотонин, попознат како хормон на среќата. Англиски научници утврдиле дека одењето помага да се врати изгубената самодоверба.

Получасовно пешачење во природа ја намалува депресијата кај 70% од депресивните луѓе, а кај 90% од нив се зголемува самодовербата. За да активирате други делови од телото, покрај нозете, ви предлагаме неколку едноставни вежби:

Истегнување на грбот

Заземете впечатлив став. Свиткајте го грбот со раширени раце додека не бидат паралелни со земјата. Истегнете го грбот и задниот дел од бутовите најмалку 10 секунди.

Истегнување на вратот

Направете неколку вртења на вратот од двете страни. Свиткајте ја главата напред и назад, како да сакате да го допрете вратот со брадата.

Поместете ги колковите

Свртете ги колковите неколку пати напред и назад. Држете ги рацете потпрени на нив и обидете се да го држите грбот исправен и стомакот затегнат.

Ротација на рамената

По враќањето од прошетка, не заборавајте да одвоите време да направите кружни движења со рамената десетина пати, прво напред па назад.

Прочитајте и: Стресот и менталната исцрпеност можат да влијаат на апетитот, научете како да го вратите

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време