Период на големи промени: Вака се менува менструацијата кога жените ќе наполнат 40 години

Докторите откриваат

Дознајте како хормонските промени влијаат врз менструалниот циклус на почетокот од петтата деценија

Кога жените ќе наполнат 40 години, нивните телесни функции полека се приближуваат кон менопаузата.

Телото се соочува со хормонски промени и колку порано се помирите со тоа, толку повеќе ќе си го олесните животот во четириесеттите.

„Фазата помеѓу ‘нормалниот циклус’ и менопаузата може да трае до пет години и таа се вика перименопауза“, откриваат докторите.

Можен изостанок на менструацијата

Со оглед на тоа што нивото на хормоните се менува со текот на годините, можно е понекогаш менструацијата потполно да ви изостане. Но не грижете се, тоа е нормално за тие години.

Разликата помеѓу менструациите е пократка

Од одредена возраст, се скратува менструалниот циклус, што значи дека менструацијата ќе настапува почесто, односно побрзо една по друга. Но треба да знаете дека секое тело е различно и дали менструацијата ќе настапи подоцна или порано, може да се разликува од месец до месец.

Грчевите, симптомите на ПМС и промените во расположението се засилуваат

Хормонските промени по 40-тите можат значително да влијаат на расположението. Не треба да се чудите ако имате ненадејни промени во расположението, дури и ако сте склони на депресија. Исто така, може да се засилат и болките и менструалните тегоби во ПМС.

Помала е плодноста и помали се шансите за бременост

„Јајце-клетките имаат полош квалитет, па затоа се зголемува можноста за спонтан абортус“, тврдат лекарите, но додаваат дека сепак бременоста е возможна.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време