Оваа количина на вода секое утро на празен желудник е идеална за прочистување на организмот!

Препорака од експертите!

Ова е идеалната количина на вода што треба да ја испиете наутро пред појадок за го прочистите организмот поефикасно

Сите добро знаеме дека водата ги прочистува цревата и ја зголемува способноста на желудникот да ги впие сите потребни хранливи материи од храната.

Научниците ширум светот по многубројни истражувања дошле до заклучок дека идеално е наутро, веднаш штом се разбудиме и пред да ги измиеме забите и да се измиеме, да испиеме 600 милилитри вода.

Потоа, не би требало ништо да јадеме или пиеме во наредните 45 минути. Откако ќе помине тој период, може да појадуваме, но во наредните 2 часа не треба да внесуваме ништо во својот организам.

Во тој случај водата ќе ни помогне при елиминацијата на токсините од нашиот организам. Тоа најпрво се забележува од кожата на лицето и телото, која ќе стане посвежа и почиста.

Ако не внесувате доволно вода во организмот, го зголемувате ризикот од разни болести и здравствени проблеми, како што се рак на дојката и матката, леукемија, дијабетес, камен во бубрег, астма, запек, главоболка и многу други.

Ако ви е премногу да испиете 600 милилитри вода наутро, треба да почнете со помала количина и постепено да ја зголемувате.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време