Ова е главната разлика помеѓу настинка и грип

Настинката обично не трае подолго од една недела. Оние кои имаат грип од носот ќе протекуваат подеднакво, а со настинка, исцедокот од носот се менува. Сувата кашлица е еден од главните симптоми на грип.

Настинката и грипот се најчестите болести кои доаѓаат со постудено време. Експертите посочуваат неколку работи што прават разлика.

На пример, грипот трае седум до 10 дена или подолго, а слабоста може да остане уште некое време. Настинката обично не трае подолго од една недела. Додека грипот се јавува брзо и нагло, состојбата се влошува постепено со настинка. Оние кои имаат грип од носот ќе протекуваат подеднакво, а со настинка, исцедокот од носот се менува.

Друга важна разлика е кашлицата. Сувата кашлица е еден од главните симптоми на грип, како и висока температура и болка во мускулите, а со настинка има продуктивна кашлица. Лекарите предупредуваат дека грипот не треба да се потценува и дека е важно да се одлежи.

Поради заштитни мерки заради пандемија на коронавирусот, најавете му се на својот лекар пред да го посетите.

Прочитајте и: Исчистете ги белите дробови и синусите од слуз: По ова ќе дишете без проблеми! (РЕЦЕПТ)

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време