Нивото на железо во крвта може да биде поврзано со долг живот

Што велат експертите?

По разгледувањето на податоците за милион жители, научниците заклучиле дека премногу високото ниво на железо може да биде поврзано со ризикот од некои заболувања и скратување на здрави години и рана смрт.

Петте генетски маркери што ги откриле истражувачите не биле претходно истакнати како значајни на ниво на геном. Некои, вклучително и APOE и FOXO3, беа издвоени во минатото како важни за процесот на стареење и здравјето на луѓето.

Од здружението на болести поврзани со возраста и добро познатото место на стареење АПОЕ и ФОХО3, јасно е дека до одреден степен собираме информации за процесот на стареење кај луѓето, пишуваат истражувачите во неодамна објавениот труд.

Додека ние сè уште бевме во раните фази на истражување на поврзаноста со метаболизмот на железо, бевме во можност да видиме развој на лекови дизајнирани да го намалат нивото на железо во крвта, што може да додаде дополнителни години во нашите животи.

Покрај генетиката, железото во крвта во голема мерка е контролирано од исхрана и веќе е поврзано со голем број на болести поврзани со возраста, вклучувајќи ја и Паркинсоновата болест и болест на црниот дроб. Исто така, тоа влијае на способноста на нашето тело да се бори против инфекција како што старееме, пишуваат истражувачите.

Можеме да додадеме сè повеќе докази на оваа последна студија дека „преоптоварувањето на железо“ може да влијае на колку долго веројатно ќе живееме, како и на тоа колку здрави веројатно ќе бидеме во нашите подоцнежни години, пренесува Science Alert.

„Нашата крајна цел е да откриеме како се регулира стареењето и да најдеме начини за подобрување на здравјето за време на стареењето“, вели Јорис Делен, која ја проучува биологијата на стареење во Институтот Макс Планк за биологија на стареење во Германија.

Прочитајте и: СЗО: Нема знаци дека коронавирусот е сезонска болест

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време