Нивото на железо во крвта може да биде поврзано со долг живот

Што велат експертите?

По разгледувањето на податоците за милион жители, научниците заклучиле дека премногу високото ниво на железо може да биде поврзано со ризикот од некои заболувања и скратување на здрави години и рана смрт.

Научниците имаат нови докази дека нивото на железо во крвта има влијание врз животниот век, така што премногу високо ниво е поврзано со ризик од рана смрт. Студиите што даваат такви резултати секогаш треба да се гледаат со доза резерва, но новата студија вклучува многу широки податоци за повеќе од еден милион луѓе од три јавни бази на податоци.

Експертите се фокусираа на три клучни мерки на стареење: животен век, години без болести (наречено здравје) и достигнување на многу висока возраст (долговечност).

Преку анализа, докажано е дека постојат 10 клучни области на геномот поврзани со факторите на долговечност, како и ген-множества поврзани со начинот на кој телото метаболизира железо. Едноставно кажано, премногу железо во крвта се чини дека е поврзано со зголемен ризик од рана смрт.

ФОТО: Pixabay

„Ние сме многу возбудени од овие наоди затоа што тие сугерираат дека високиот степен на железо во крвта ги намалува здравите животни години и дека одржувањето на оптимално ниво на железо може да спречи оштетување поврзано со стареењето“, вели аналитичарот за податоци Пол Тимерс од Универзитетот во Единбург.

Ние шпекулираме дека нашите откритија за метаболизмот на железо, исто така, можат да објаснат зошто многу високи нивоа на црвено месо богато со железо во исхраната се поврзани со состојби поврзани со стареењето, како што се срцеви заболувања. Иако корелацијата не мора да значи причинско-последична поврзаност, истражувачите користеле статистичка техника наречена Мендел рандомизација, за да ја намалат пристрасноста и да се обидат да заклучат каузалност во податоците.

Подмолен и без симптоми: Дознајте кои се знаците на оваа тешка форма на канцер и кој спаѓа во најризичната група!

Како што забележуваат, се смета дека генетиката има околу 10 проценти влијание врз животниот век и здравјето, а тоа може да го отежне изборот на гени кои се исто така погодени од други фактори, како пушењето или алкохолизмот. Имајќи го ова предвид, една од предностите на новата студија е нејзината големина и обемот, велат тие.

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време