Немојте да ги јадете овие 2 намирници заедно: Оваа комбинација го забавува метаболизмот и предизвикува болки во стомакот!

Совет на нутриционисти

Повеќето од нас ја прават оваа грешка

Компирот е богат со калиум, што го прави исклучително корисен производ кога станува збор за превенција на хипертензија. Исто така, содржи диететски влакна кои ја подобруваат функцијата на дигестивниот систем.

Сите знаат дека компирот и месото се лоша комбинација, а никој не знае дека не се препорачува ни спојот со оваа намирница.

Пржениот компир, односно помфритот, никако не треба да се комбинира со домати, а не се препорачува ни овие две намирници да се готват заедно. Оваа комбинација ја попречува апсорпцијата на хранливи состојки и може да предизвика нарушувања во дигестијата. Се наведува и дека оваа комбинација го забавува метаболизмот и создава болки и непријатност во стомакот.

Комбинации на храна што се опасни за организмот: Овие намирници никогаш немојте да ги јадете заедно
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време