Некои пози во кои сакаме да спиеме имаат негативно влијание врз менталното и физичкото здравје

Кој е правилниот избор?

Постојат четири основни позиции во кои луѓето спијат, некои од нив се добри и пожелни, но некои е најпаметно за да се избегнат затоа што лошо влијаат на менталното и физичкото здравје.

Во положба на фетус

– Оваа поза може да му сигнализира на нашиот нервен систем дека сме во бегство или се бориме и дека не е безбедно да заспиеме. Наместо тоа, препорачувам да спиете во отворена положба затоа што помага да се отвори областа на белите дробови што им овозможува на луѓето длабоко да вдишат – советува Елина Винел, експерт за спиење од Австралија.

Таа додаде дека би било добро да се избегне спиење во фетална положба.

На страна

– Спиењето на едната страна од телото е најдобрата позиција каде што можете да заспиете. Се препорачува да се користат перници под главата и веднаш до телото. Од невролошка перспектива и од перспектива на мускулите и дишните патишта, најдобро е за телото – вели д-р Рон Ерлих.

Тој додава дека спиењето на левата страна е подобро за варење, со оглед на тоа каде хранопроводот влегува во стомакот.

На стомакот

– Спиењето на стомак е најлошиот избор. Ова прави притисок врз мускулите на главата, вратот и вилицата, ја затегнува вилицата, а исто така може да ги ограничи долниот дел на грбот и карлицата. Замислете да цедите влажен пешкир, тоа е она што им се случува на вашите мускули и зглобови додека спиете на стомак“, вели д-р Ерлих.

Со тоа се согласува и Шелби Харис, експерт за спиење и професор на Медицинскиот факултет Алберт Ајнштајн. Тој вели дека спиењето на стомак создава непотребен притисок врз целото тело.

– Веројатно ќе се разбудите со вкочанетост и пецкање, а тоа може да ја зголеми можноста за болка во мускулите и зглобовите – додава тој.

На грбот

Според многу експерти, спиењето на грб е најдобриот избор за добро здравје и квалитетен сон.

– Добро е да спиете на грб со главата, вратот и горниот дел од грбот во малку подигната положба. Обезбедува одмор за рамената и грбот, а помага и при рефлукс, кога киселината на желудникот се враќа во хранопроводот – рече д-р Марк Браун.

Прочитајте и: Дали клима-уредите се корисни или штетни за нашето здравје?

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време