Не е добро да земате премногу витамин Ц: Можат да се појават овие два проблеми!

Бидете внимателни

Витаминот Ц е неопходна супстанца неопходна во секојдневната исхрана, бидејќи влијае на подобрата работа на сите органи, а со тоа и на целокупното здравје.

Меѓу другото, го зајакнува имунитетот, помага во обновување на сврзното ткиво, полн е со антиоксиданси, го стимулира производството на колаген, го зачувува видот, помага за побрзо заздравување од настинки и разни инфекции…

Препорачаната дневна доза на витамин Ц е 90 мг за мажи, 75 мг за жени, а пушачите и лицата кои страдаат од артритис треба да земаат дополнителни 35 мг секој ден.

Иако можеби ви се чини дека „колку повеќе толку подобро“ е вистинската мерка и во овој случај, всушност претерувањето со витамин Ц може да ги предизвика следниве два проблеми:

Проблеми со варењето на храната

Премногу витамин Ц може да предизвика дигестивни проблеми како што се дијареја, гадење и грчеви во стомакот.

Проблем со камен во бубрег

Експертите наведуваат дека постојат некои докази дека високи дози на витамин Ц можат да стимулираат одредени реакции што ќе предизвикаат формирање на камења во бубрезите.

Прочитајте и: Лошата циркулација и студените раце и стапала можат да бидат показател за сериозен проблем

 

ФОТО: Pixabay

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време