Навики што ја трошат вашата енергија: Време е да ги промените

Свесно или несвесно сигурно секој од нас прави некои работи што нè исцрпуваат психички и физички, отежнувајќи ни да го преживееме работниот ден. Ние ви донесуваме пет лоши навики од кои треба да се ослободите за да се чувствувате добро и повторно да се одморите.

Го прескокнувате тренингот

Редовното вежбање ја подобрува силата и издржливоста, го прави вашиот кардиоваскуларен систем поефикасен и носи повеќе кислород и хранливи материи во кожата. Бидејќи истражувањата покажуваат дека само 20 минути физичка активност три пати неделно се доволни за да се чувствувате подобро, следниот пат кога повеќе сакате да легнете на каучот по напорниот ден во канцеларијата, присилете се барем на брзо пешачење.

Не пиете доволно вода

Дури и ако сте само малку дехидрирани (ви недостасува околу 2% течност), нивото на вашата енергија нагло паѓа. Недостаток на вода предизвикува намалување на волуменот на крв, што ја прави погуста, што влијае на работата на срцето и ја намалува брзината со која ги храни вашите мускули и органи со кислород и хранливи материи.

Не консумирате храна богата со железо

Падот на нивото на железо е одговорен за бавноста, раздразливоста и падот на концентрацијата. Храна богата со железо е грав, тофу, јајца, темно зелен лиснат зеленчук и путер од кикирики и препорачливо е да ги јадете со храна богата со витамин Ц бидејќи ја подобрува апсорпцијата на железо.

Не можете да кажете „не“

Подесувањето со другите често ја презема одговорноста за најскапоценото нешто – вашата енергија и среќа, и да ги влоши работите, со текот на времето станувате огорчени и лути. Вежбајте гласно и јасно да кажете „не“, испробајте го тоа додека сте сами во автомобил или дома бидејќи кога ќе се слушнете, по втор пат ќе биде полесно тоа навистина да го кажете некому, без разлика дали тоа е вашиот шеф, пријател или член на семејството .

Постојано ја проверувате вашата пошта

Светлината на таблет, паметен телефон или компјутерски екран може да го наруши природниот биоритам на вашето тело со потиснување на мелатонин, хормон кој помага во контролата на циклусите на спиење и будење. Чувствителноста на дигиталното светло варира од личност до личност, но генерално е добра идеја да се избегнуваат различни технолошки помагала два часа пред спиење. Не можете да одолеете да го проверите вашиот мобилен телефон во кревет? Чувајте го на околу 30 сантиметри оддалечено од лицето за да го намалите ризикот од нарушување на циклусот на спиење.

Прочитајте и: Ако го забележите овој симптом, задолжително одете на лекар: Ова може да е првиот знак дека во телото се развива рак на јајчници

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време