Можете ли да претерате со денталната хигиена?

Најчесто се вели дека денталната хигиена не треба да се занемари, но не се споменува дека може да се претера.

Без оглед на тоа каква четка за заби имате, без оглед дали користите забен конец и трчате до тоалетот веднаш по ручекот, факт е дека секој од нас ја дели таа секојдневна навика. Сите сме свесни за оваа хигиенска потреба, но на тоа и пристапуваме поинаку. И додека секогаш се прашуваме дали ги миеме доволно, можеме да ги измиеме и нив – исто така! Но, прекумерното четкање може всушност да им наштети на забите и непцата.

Сериозни ефекти на прекумерно четкање

Редовното четкање е од витално значење за здрави заби и непца, но стоматолошките експерти предупредуваат дека со добро, во овој случај, може да се претера. Познато како „абразија на четка за заби“, прекумерното четкање може да доведе до чувствителни заби и повлекување на непцата.

Кога премногу четкате, можете да го истрошите надворешниот слој на забите. Изгубената глеѓ значи помалку заштитни премази за забите, што може да предизвика забите да станат чувствителни на топло и студ. Тесното четкање го оштетува чувствителното ткиво на непцата и на крајот може да доведе до негово повлекување, изложувајќи ги чувствителните корени на забите и ги прави ранливи на пародонтална болест и расипување.

Кои се симптомите на прекумерно четкање?

На четката за заби, влакната се „извадија“ многу брзо, имате потечени или црвени непца по четкањето, ви крварат непцата и сте многу чувствителни на топлина и студ? Веројатно прекумерно ги миете забите и треба да се консултирате со стоматолог за овие два последни симптоми.

Целта на миење на забите е да се отстранат наслагите, а за тоа, најважно е добра техника на четкање, а не силно четкање.

Нежно четкање на површината на забот со кружни движења е идеален начин за чистење на емајлот и отстранување на наслагите. Електричните четки за заби ги користат овие кружни движења многу ефикасно и се добра опција ако имате проблеми со правилно четкање со стандардна четка за заби (на крајот на краиштата, многу верзии имаат светло за предупредување дека премногу силно сте ја притиснале четката врз забите).

Прочитајте и: Правилна хигиена: Не ги менуваме четките за заби доволно често!

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време