Коронавирусот може да преживее на мобилните телефони и таблети до 9 дена: Еве како правилно да ги исчистите

Имено, една германска студија покажа дека овој вирус кој го тресе светот може да преживее на метал, стакло и пластика, а токму од овие материјали се направени телефоните.

Затоа, експертите советуваат да ги чистиме нашите телефони секој пат кога ќе влеземе дома, а еве како.

• Земете течност што содржи 0,1 процентен натриум хипохлорит или 62 до 71% етанол (главната состојка кај повеќето гелови за дезинфекција).

• Натопете ја течноста на мека крпа и нежно избришете го екранот во времетраење од една минута. Никако немојте да ја истурате течноста директно на екранот.

.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време