Како да ублажите 4 болни симптоми на менструација?

Мали совети од домашна аптека што секогаш помагаат

Малку жени не доживеале менструална болка. Понекогаш таа болка е нормална, а понекогаш е навистина неподнослива толку многу што влијае на секојдневните активности и навики.

Грчеви, болки во долниот дел на грбот, чувствителни гради и главоболки се само некои од овие болки, а понекогаш и некои други непријатни симптоми. Третманот е обично дома, со одмор или лекови против болки, и прочитајте повеќе совети подолу кои би можеле да бидат ефикасни во лекувањето на менструалната болка.

Што предизвикува менструална болка?

Според Американскиот колеџ за акушери и гинеколози, се проценува дека 50 проценти од жените кои имаат менструација доживуваат менструални грчеви најмалку еден до два дена месечно. Се разбира, интензитетот варира од личност до личност, при што некои жени доживуваат контролирачки грчеви или блага главоболка, додека други едвај стануваат од кревет бидејќи болката е многу силна.

Менструалната болка е предизвикана од ослободување на простагландини. Хемикалиите се појавуваат природно во слузницата на матката и предизвикуваат контракција на мускулите на матката и крвните садови – објасни гинеколог д-р Алис Двек.

Како да ублажите 4 болни симптоми на менструација?

Нежност на градите

За време на менструалниот циклус, градите можат да се зголемат и чувствителни се на допир. На многу жени во оваа ситуација им е тешко дури и да се прегрнат. Осетливоста на градите потоа предизвикува комбинација на воспаление, вишок естроген и нерамнотежа во односот на натриум и калиум во телото. Осигурајте се дека внесувате доволно јод, зголемете го внесот на вода и храна богата со калиум како што се алги, морски плодови, брокула, спанаќ, банани и агруми. Д-р Двек препорачува да носите градник што ви одговара повеќе за време на менструацијата, така што вашите гради ќе имаат поголема поддршка и намалена подвижност.

Грчеви

Контракциите на матката може да предизвикаат гадење, а шише со топла вода или грејна подлога може да помогне. Топлината ќе ги релаксира мускулите во вашето тело – и матката – и ќе ги ублажи грчевите. Може да пробате и магнезиум и ѓумбир кои ќе ги релаксираат внатрешните мускули. Може да се користи како додаток во исхраната или како чај.

Болки во долниот дел на грбот

Кај многу жени, можна е болка во долниот дел на грбот, и постои исклучително ефикасен крем од арника, кој сам по себе има голем број лековити својства. Во комбинација со топла вода што ќе обезбеди топлина, кремот ќе дејствува локално за да го намали воспалението и да донесе олеснување.

Главоболки

Главоболките може да бидат причина за недостаток на специфични витамини во вашето тело. Висока доза ѓумбир или магнезиум (се наоѓа во јаткасти плодови, семиња, мешунки, цели зрна, авокадо, банани) се препорачува да помогне во ублажување на напнатоста во главата. Исто така, прва помош е секогаш ладен компрес за очи кој ќе донесе олеснување и бидете сигурни дека имате редовни столици една недела пред менструацијата, бидејќи на овој начин вишокот естроген го напушта телото. Ако има премногу од тоа во телото, може да предизвикате менструални главоболки и болки.

Прочитајте и: Студија покажува како седењето 8 часа дневно може да влијае на ризикот од мозочен удар

 

ФОТО: Pexels

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време