Како да се справите со летните алергии?

Рчењето и насолзените очи можеби не се само знак на настинка, туку алергија што е можна и во летните месеци.

Д-р Перви Парих, алерголог и имунолог вели дека ваквите алергии се доста чести и во текот на летото, бидејќи поленот сè уште останува во воздухот. Алергии всушност се јавуваат, особено сезонски, кога сте изложени на туѓа супстанца (полен) и вашиот имунолошки систем го препознава како закана. Како одговор, телото ослободува одредени хемикалии кои можат да предизвикаат симптоми во носот или воспаление на мукозните мембрани на очите (алергиски конјунктивитис) – според Центрите за контрола и превенција на болести.

Се разбира, не сите луѓе се алергични и не секој реагира исто на поленот што се пренесува преку воздухот. Луѓето можат да ги имаат најлошите месеци во текот на мај или јуни, кога поленот од плевелите од растенијата е претежно распрснат, а сето тоа може да се прошири и на летните месеци. Исто така, поленот не е единствениот потенцијален извор на летни алергии. Исто така, постојат многу алергени во текот на целата година, како грини, животински влакна што можат да влијаат на вашето здравје и да го нарушат.

Дури и ако симптомите на алергија не се толку големи, би било добро да разговарате за нив со вашиот лекар во секој случај, за правилно лекување на алергијата и да си помогнете себе си.

Ако веќе однапред знаете дека имате алергиски проблеми секоја година, реагирајте на време пред да се влошат симптомите. Внимавајте колку време сте надвор и да ги сведете симптомите на минимум, избегнувајте трчање на отворено и отворање прозорци рано наутро.

Влијанието на околината во вакви случаи е клучно, затоа намалете го контактот со алергените колку што можете.

Прочитајте и: Воведете ја оваа здрава навика за намалување на крвниот притисок и холестерол

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време