Истражување: Кои грешки ги правиме сите веднаш по будењето наутро

По будењето наутро, многу луѓе сакаат да пијат кафе веднаш или да направат неколку брзи вежби, но колку е тоа правилно, прочитајте подолу.

Д-р Миријам Стопард откри што не треба да се прави веднаш по будењето и известува дека не треба да вежбате бидејќи вашето тело е дехидрирано и ткивото нема да се истегне правилно. Мускулите се вкочанети, а интервертебралните дискови не се доволно опуштени, па ако не бидете внимателни, може да се повредите.

Иако сокот од портокал звучи како одличен начин за будење, консумирањето сок прави повеќе штета отколку добро. Имено, на овој начин го преоптоварувате метаболизмот и го подигнувате нивото на шеќер во крвта. Ова е затоа што метаболизмот, кој го корегира инсулинот, сè уште не е целосно функционален. Исто така, треба да размислите за пиењето кафе веднаш по будењето. Откриено е дека шолја кафе на празен стомак всушност ја намалува способноста на метаболизмот да го контролира шеќерот во крвта, но исто така дава чувство на ситост поради што не јадеме доволно хранлива храна за појадок. Истражувачите од Универзитетот во Бат веруваат дека оваа нова информација за кафето може да има долгорочни здравствени последици.

Во своето истражување, тие откриле дека кафето, консумирано пред појадок, ја намалува контролата на шеќерот во крвта за околу 50 проценти. Затоа, важно е секогаш да јадете нешто пред да конзумирате кафе. Стопард препорачува тоа да биде мал, но хранлив појадок, како овесна каша, јогурт или тост со авокадо.

Прочитајте и: Што е подобро – да заспиете гладни или сити?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време