Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

Ова ќе ви помогне

Кога ги оставате цигарите потребно е време организмот да се исчисти од годините на пушење

Брз и здрав начин за пушачите да го исчистат телото од никотин е да јадат што е можно повеќе здрави намирници.

Зелен чај

Со пушењето телото ја губи потребната течност и организмот многу побрзо доаѓа до состојба на дехидратација. Пиење голема количина домашна витаминска вода: два литри вода со лажичка рендан ѓумбир, една краставица, лимон и 12 лисја нане, и зелениот чај полн со антиоксиданти го чисти никотинот од телото.

Морков

Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Ако сакате да се ослободите од овие грди несакани ефекти од пушењето јадете што повеќе моркови. Тие содржат големи количини на витамини А, К, Ц и Б кои се главни чистачи на телото. Морковот исцедете го во соковник измешан со јаболко и лимон или ставете го во салата.

Спанаќ

Фолната киселина е многу важна за нормална работа на телото и развој на телото, но исто така му помага на телото да се ослободи од никотин. Големи количини на фолна киселина се наоѓаат во спанаќот.

Брокула, прокељ и зелка

Освен што овие зеленчуци содржат полифеноли кои се покажаа корисни во намалувањето на разни воспаленија во дигестивниот систем, исто така содржат и антиоксиданти кои го чистат организмот од бројни токсини. Гответе ги колку што е можно пократко за да ги зачувате сите нивни квалитети.

 

Киви, лимон и портокал

Покрај водата, никотинот од телото ги елиминира и витамините А, Ц и Е кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на организмот да се бори против разни инфекции и бактерии. За да ги надоместите изгубените витамини посегнете по киви или пак испијте чаша лимонада. Сокот од портокал го хидрира телото, му ги обезбедува потребните витамини, но и го чисти организмот од никотин. Исцедете два портокали, додадете малку вода и пијте помеѓу оброците.

Фото: Pexels

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X