Грчевите во мускулите можат да укажат на одредени проблеми, препознајте ги на време

Грчевите во мускулите не се непознати за многумина, но исто така е точно дека повеќето ги игнорираат.

Според лекарите, овој непријатен феномен не е толку безопасен како што обично се смета, бидејќи во одредени случаи, грчевите сигнализираат затнати крвни садови и можен срцев удар.

Имате среќа ако спазмот е од еднократна природа и не трае долго: таков феномен нема да има сериозни последици по здравјето. Сепак, постојат комбинации на симптоми за кои е потребен итен третман.

Зошто воопшто се јавува мускулен спазам?

1. Прекумерно истегнување на мускулите

Грчевите често се резултат на претерано вежбање во теретана.

2. Циркулаторни нарушувања

Класичен пример е тунелен синдром, болест на програмерите кои поминуваат премногу време со компјутерски глушец во раката. Поради постојаната фиксирана и неприродна положба на зглобот, нарушена е циркулацијата на крвта. Ова може да резултира со болка во мускулите и грчеви.

3. Прегревање и / или дехидрација

Со ослободена пот, телото ја губи влагата и електролитите потребни за правилно пренесување на нервните импулси. Мускулите реагираат на ова, „вклучувајќи” грчеви.

4. Недостаток на минерали

Недостаток на калиум, калциум или магнезиум може да попречи во релаксација на мускулите, а тоа доведува до грчеви.

5. Невролошки нарушувања

Во овие услови, тешко е да се релаксираат мускулите. И грчевите се јавуваат како природна последица на физичката напнатост.

6. Бременост

Грчеви во нозете чувствуваат многу идни мајки. Иако мускулните контракции можат да бидат доста болни, тие сепак немаат никакви негативни последици по здравјето на бремените жени и бебињата.

7. Одредени болести и земање лекови

Мускулните грчеви често се поврзани со болести како што се дијабетес, бубрежна слабост и нарушувања на тироидната жлезда. Исто така, грчевите можат да бидат предизвикани од некои лекови – на пример, диуретици, препарати за третман на ангина, остеопороза, Алцхајмерова болест и други болести.

Прва помош

1. Истегнете го зафатениот мускул, направете лесна масажа

2. Користете ладни или топли облоги

3. Земете лекови против болки

Како да спречите грчеви

 • Пијте многу вода за да останете хидрирани.
 • Не претерувајте со алкохол.
 • Носете топла облека, волнени чорапи и удобни чевли.
 • Обидете се да избегнете стрес и нервна напнатост.
 • Земете минерали и додатоци по потреба. Обрнете посебно внимание на витамините Д и Б6.
 • Вежбајте секојдневно за да ги зајакнете вашите мускули.

Кога се грчевите опасни?

Мускулниот спазам може да биде симптом на сериозни проблеми во телото – на пример, запушени артерии, цироза на црниот дроб, дијабетес, невролошки нарушувања, особено епилепсија. Постои уште една опасност: грчевите можат да влијаат не само на големите, туку и на мазните мускули кои се дел од мембраните на внатрешните органи. Спазмите на овие мускули понекогаш се фатални. На пример, спазам на бронхиите може да доведе до прекин на дишењето, и спазам на коронарната артерија до влошување на работата на срцето или дури и до срцев удар.

Побарајте медицинска помош што е можно поскоро ако грчевите:

 • Тие се случуваат неколку пати на ден или неколку дена по ред.
 • Тие предизвикуваат сериозна, скоро неподнослива непријатност.
 • Придружено со едем, црвенило или какви било други промени во бојата и структурата на кожата.
 • Тие се јавуваат во комбинација со висока температура и главоболка.
 • Тие предизвикуваат сериозна мускулна слабост.

Прочитајте и: Што е нормален менструален циклус и како да препознаете абнормалности во менструацијата?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време