Еве неколку витамини и додатоци кои се добри против стресот

Фото: Getty Images

Факторите поврзани со притисокот врз работата, парите, здравјето и врските обично се најчести, а во последната година го делиме стресот на пандемијата.

Стресот може да биде акутен или хроничен и да доведе до замор, главоболки, стомачни тегоби, нервоза и раздразливост или лутина. Многу често сме под стрес подолго време без да го забележиме или да му придаваме значење, а тоа влијае на нашиот квалитет на живот на долг рок. Редовно вежбање, соодветен сон и добра исхрана се едни од најдобрите начини подобро да го обучите вашето тело да се бори против стресот, но исто така може да помогнат и неколку витамини и додатоци.

Мелатонин

Кога и да се спомене стресот, се споменува и спиењето. Соодветната количина на квалитетен сон е исклучително важна за ублажување на нивото на стрес. Стресот е силно поврзан со несоница, нарушување на спиењето кое се карактеризира со отежнато спиење или сон – или и двете. Сепак, постигнувањето соодветен квалитет на спиењето можеби не е најлесно ако сте под стрес, што пак може да ја влоши неговата сериозност. Мелатонинот е природен хормон кој го регулира деноноќниот ритам на вашето тело или циклусот на спиење и будење. Нивото на хормоните се зголемува навечер кога е темно за да се промовира спиењето и се намалува наутро кога е светло за да се промовира будност. Иако мелатонинот е природен хормон, неговиот додаток не влијае на производството на вашето тело во него. Мелатонинот исто така не предизвикува зависност од него, а додатоците се движат од 0,3 до 10 мг. Најдобро е да се започне со најниска можна доза и да се зголеми по потреба.

Б комплекс

Витамини од Б-комплекс обично ги содржат сите осум витамини од групата Б и играат клучна улога во метаболизмот со претворање на храната што ја јадете во корисна енергија. Витамини од групата Б се неопходни и за здравјето на срцето и мозокот. Храна која е извор на витамин Б вклучуваат житарици, месо, мешунки, јајца, млечни производи и зелен зеленчук. Во една 12-неделна студија на 60 лица со стрес поврзан со работата, оние кои земале една од двете форми на додаток на витамин Б имале помалку симптоми на стрес поврзан со работата, вклучувајќи депресија, лутина и замор, во споредба со оние во плацебо групата. Покрај тоа, преглед на 8 студии во кои се вклучени 1.292 луѓе откриле дека земањето додатоци со повеќе витамини и минерали подобри неколку аспекти на расположението, вклучувајќи стрес, вознемиреност и енергија. Додатоците на комплексот витамин Б се генерално безбедни ако се земаат во рамките на препорачаните дози. Сепак, тие можат да предизвикаат штетни несакани ефекти како болка во нервите кога се земаат во големи количини. Покрај тоа, тие се растворливи во вода, така што вашето тело ја излачува целата вишок урина.

Глицин

Тоа е аминокиселина што вашето тело ја користи за производство на протеини. Студиите сугерираат дека глицинот може да ја зголеми отпорноста на телото на стрес преку поттикнување на добар ноќен одмор преку неговиот смирувачки ефект врз мозокот и можноста за намалување на основната телесна температура. Во една студија, 15 лица кои имале поплаки за квалитетот на спиењето и земале 3 грама глицин пред спиење, доживеале помалку замор и зголемена будност следниот ден, во споредба со плацебо. Овие ефекти се случиле без оглед на разликата во времето на спиење или времето на заспивање, во споредба со плацебо, што сугерира дека глицинот го подобрува квалитетот на спиењето. Глицинот добро се поднесува, но наводно повеќе грама можат да предизвикаат стомачни тегоби, затоа доволни се само 3 грама.

Ашваганда

Дали некогаш сте чуле за оваа интересна адаптогена билка, родена во Индија? Се користеше во индиската Ајурведа, еден од најстарите системи за лекување во светот. Ашваганда ја подобрува отпорноста на вашето тело на физички и ментален стрес, а една студија покажува дека додатокот на ашваганда е силно поврзан со поголеми намалувања на стресот, анксиозноста и депресијата. Ашваганда исто така е поврзана со 23% намалување на утринските нивоа на кортизол, хормон на стрес.

Прочитајте и: Потенцијални ефекти на вирусот КОВИД-19 врз менталното здравје

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време