Докторите откриваат: Еве како да препознаете дали сте добиле воспаление на белите дробови предизвикано од коронавирус!

Совет од експерти

Обрнете внимание на овие симптоми

Пандемијата на коронавирус трае речиси една година, а за тоа време можевме да чуеме многу претпоставки за симптомите на коронавирус. Како да знаеме дали сме добиле воспаление на белите дробови токму поради ковид-19? Докторите објаснуваат:

„Дефиницијата на ковид-19 пневмонија, според Светската здравствена организација, е температура повисока од 38 степени, отежнато дишење и засенчување од типот млечно стакло на снимка од белите дробови. Тоа значи дека нема воспаление на белите дробови без овие симптомите“, откриваат тие.

Најчестата терапија што се дава за овие симптоми е антибиотик, витамин Ц, витамин Д, цинк.

„Антибиотиците не се лекови за снижување температура. За тоа постојат други лекови, а антибиотиците се лекови исклучиво за лечење бактериски инфекции. За да знае за што станува збор, болниот мора да се прегледа, да се направат барем минимални лабораториски анализи.“

Антибиотиците не изискуваат посебен вид исхрана, но грејпфрутот, да речеме, не треба да се зема заедно со антибиотик за подобра ресорпција на лекот. Ова овошје ја попречува ресорпцијата, исто како и млекото, но треба да се пијат јогурт и кисело млеко, тие се исти како пробиотици.

Пулмолог објави снимка од бели дробови на 22-годишник заболен од Ковид-19 за сите оние кои го негираат вирусот
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време