Дали постојано се чувствувате надуени? Имаме 7 начини како да се справите со тоа

Седентарен начин на живот, варење, хормонални нарушувања и стрес се некои од факторите одговорни за чувството на надуеност во стомакот и нозете. Покрај тоа, доаѓањето на пролетта и со тоа наглото покачување на температурата е уште една причина да почувствувате како вашето тело е отечено и помалку „функционално“.

Се разбира, постојат начини да се намали подуеноста и да се елиминира болката со промена на неколку едноставни работи во вашата дневна рутина.

Откриваме стручни совети кои ќе ви помогнат да се опуштите:

Започнете да вежбате

Многу пати, отокот што го чувствуваме е последица на недоволно движење. Неподвижноста фаворизира задржување на течности и нè води кон еден маѓепсан круг на летаргија што се влошува од ден на ден. Значи, ако не сте љубител на јога, зумба или возење велосипед, најдобро е да започнете да пешачите, барем половина час на ден. Колку повеќе километри поминувате на ден, толку помалку надуено ќе се чувствувате.

Не јадете пред компјутер

Мултитаскинг – домашна работа, готвење итн. – честопати нè води да јадеме набрзина пред екранот. Во повеќето случаи, проблемот со надуеност во стомакот започнува со насобраниот гас, кој е одговорен за џвакање и брзо јадење храна без да размислува за секој залак.

Проблем со кафе

Всушност, кафето не е одговорно за секој оток што го чувствуваме. Кофеинот ја активира циркулацијата на крвта и го намалува појавувањето на целулит. Сепак, проблемот лежи во шеќерот што го додаваме на кафето. Ако успеете да го елиминирате шеќерот, ќе елиминирате една од причините што предизвикуваат надуеност.

Домашна масажа

Оток на нозете е нормално. Еден начин да се избегне ова е да ја придружувате омилената серија со масажа со неколку капки масло од лаванда, лимон или портокал. Масирајте ги стапалата, зглобовите и рацете. Можете исто така да користите кафе за пилинг на сува кожа со кружни движења.

Масажа на лимфниот систем

Масажата на лимфното ткиво е еден од најефикасните начини да се намали телесната течност и да се избегне задржување на течности. Изберете експерт и искористете ги позитивните аспекти на оваа масажа.

Избегнувајте зачини

Прекумерната потрошувачка на сол и зачини веројатно ќе предизвика задржување на течности. Добро е да откриете начини кои ќе ви помогнат да го замените со други ароматични супстанции кои не спречуваат отстранување на токсините од телото.

Правилна исхрана

Ние сме она што го јадеме. Нашата диета директно влијае на количината на течност во нашето тело и затоа е важно во нашето секојдневно вклучување на состојки како што се лимон, портокал, папаја, јаболко, зелен чај, ѓумбир, аспарагус и секако целер, кој е диуретик.

Прочитајте и: Темно чоколадо – деликатес за здравје и губење на тежината

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време