Дали може да се добие посакуваната насмевка по безболен пат?

Прашавме стручњак

Честопати се вели дека првото нешто што го забележуваме кај луѓето е нивната облека, но во реалноста првото нешто што луѓето го забележуваат е вашата насмевка.

Ништо не е поубаво од здрава и блескава насмевка. Иако секој не е роден со совршена насмевка, со наша помош лесно може да дојде до неа. Со помош на современите материјали и техники на работа, се овозможува брза и безболна интервенција.

Затоа, ако подолг период сте ја избегнувале посетата на стоматолог, сега е вистинското време да нè посетите, притоа без да се плашите од болката.

Забите се сензитивни повеќе во текот на зимските месеци: мит или вистина?

Вистина! Покрај верување дека забите се поосетливи во текот на зимата, одредени навики, како преагресивно четкање, консумирање многу топли напивки и засладена храна, како и сезонските заболувања (настинка, грип и воспалени синуси) доведуваат до оштетување на забната глеѓ и до повлекување на непцата, а со тоа и до нивна пресензитивност.

Но за да не дојде до овие несакани симптоми, влезете во зимата со санирани заби.

Дали има возрасна граница за исправување на забите?

Во ортодонцијата, како и во љубовта, годините се само бројка и ништо не е невозможно. Иако посетата на ортодонт често се поврзува со детската возраст, возраста не е пречка за ортодонтски третман. Напротив, во последно време имаме пациенти со многу ран ортодонтски третман, а се разбира и пациенти што се грижат за себе и сакаат да изгледаат беспрекорно, еднакво како и нивните внуци.

Зошто треба да се прави рендген-снимка на забите?

Генерално, во стоматолошката практика се користат два типа снимки, а тоа се ортопантомографска снимка, или попозната како панорамска снимка, и ретроалвеоларна, или мала снимка.

Со помош на снимките се дијагностицираат скриените кариеси, пародонталната болест, импактираните заби, коскените дефекти и патолошки состојби на забите и на коскеното ткиво.

Се препорачува контролните рендген-снимки да се прават на две-три години, за да се открие навреме секоја почетна промена во вашата уста.

Раната дијагностика заштедува многу непријатности, болка, време и пари.

Дали убавата насмевка и свежиот здив се достапни за секого?

Се разбира! Во пресрет на новогодишните празници им праќаме охрабрувачка порака на вашите читатели: посетувајте го вашиот стоматолог најмалку на шест месеци, грижите се за хигиената на устата беспрекорно и блескајте со бели заби и свеж здив во текот на целата година.

Сакајте се себеси и другите. Дозволете си вашите заби да ви бидат најдобар моден додаток.

Текст: Д-р Нина Митева од стоматолошката ординација „Д-р Нина“

Фото: Pexels

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време