Чајните мешавини ги „гланцаат“ крвните садови

Атеросклерозата е еден од главните виновници за тоа што интернистите и кардиолозите имаат полни раце работа. Олеснете си себеси, но и ним, така што ќе пиете билен чај.

Кога лекарот ми постави дијагноза атеросклероза, веднаш почнав да пијам чај од мешавина од тревки. Мешам еднакви делови иситнет сув корен од глуварче, пиреј и ајдучка трева. Една лажица од суровината прелевам со шолја зовриена вода, па оставам да отстои еден час. Потоа го цедам и еден месец пијам по половина шолја двапати дневно. Курата ја спроведувам трипати годишно“, раскажува Олга Колоколникова од Минск.

Коментира д-р Светлана Николаевна Силкова:

Денес постојат два ефикасни метода на лекување атеросклероза: терапија со специјални лекови и хируршко ширење на луменот на артериите. И, секако, алтернативни методи како поддршка. Меѓутоа, запаметете дека мешавините може да имаат контраиндикации и да бидат некомпатибилни со основната терапија. Затоа е задолжителна консултација со специјалист!

Што се однесува до рецептот од нашата читателка, основното дејство на оваа мешавина е да го подобри метаболизмот. Такви својства има и следниот одвар: помешајте две лажици иситнети суви листови од маточина и по една лажица листови од шумски јагоди и нане. Прелејте ги со половина литар зовриена вода, па оставете да отстојат 15–20 минути. Исцедете и пијте трипати дневно по половина шолја. Курата трае еден месец, потоа направете пауза од 14 дена, па повторете го сето тоа. Годишно спроведувајте три-четири кури.

Извор: Руски доктор

Фото: Shutterstock

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време