8 здрави и едноставни навики за брз метаболизам!

Едноставни промени за подобро здравје

Некои жени едноставно секогаш изгледаат витко и имаат силен имунитет. Зад тој резултат не мора да бидат драстични диети или дневни посети на теретана, туку здрави навики на кои се придржуваат. Дали се придржувате до некои од нив?

Консумирајте храна што го стимулира метаболизмот

Постојат намирници што се дизајнирани да го забрзаат метаболизмот, а вие веројатно веќе имате некои од нив дома. Ѓумбирот работи чуда, а во исто време го ублажува чувството на глад. Користете свеж ѓумбир за да направите чај што можете да го пиете топол или како леден чај. Користете го како зачин во готвењето.

Чили е исто така одлично во борбата против масните наслаги. Имено, внесот на луто во организмот ја зголемува температурата на телото, а тоа предизвикува потење – заради ова организмот користи повеќе енергија, согорува повеќе калории. Затоа, слободно можете да ги зачините оброците.

Пијте чаша зелен чај наутро

Чаша зелен чај наутро го стимулира метаболизмот и промовира согорување на калории, а исто така го потиснува чувството на глад. Состојките на овој чај го намалуваат задржувањето на водата во организмот и имаат антиоксидантно дејство. Зелениот чај содржи и кофеин, така што можете да го замените кафето со него. Друга предност на зелениот чај – кожата станува помазна и тенот има повеќе сјај.

Прочитајте и: Состојбата на човечкиот метаболизам го одредува квалитетот и должината на неговиот живот

Важно е добро да се џвака храната

Добро џваканата храна не само што го олеснува варењето, туку нè тера да јадеме побавно. Значи, ние внесуваме помалку калории затоа што сме повеќе свесни за чувството на ситост. Исто така, при јадење пијте чаша вода за да го наполните стомакот и да му помогнете на телото во варењето.

Не гладувајте

На организмот му треба доволно енергија за да согори маснотии, да започне со метаболизам и да гради мускули. Гладта негативно влијае на метаболизмот. Имено, во телото светнува црвено светло во моментот на глад затоа што почнува да складира маснотии за „црни денови“.

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време