5 едноставни работи што можете да ги правите секој ден за да го подобрите вашето здравје

Фото: Pexels

Животните навики кои го подобруваат нашиот квалитет на живот и кои имаат корисен ефект врз нашето здравје, обично не се комплицирани или тешки за правење.

Често во моменти на болка и беспомошност што доаѓа кога сме болни и кога имунитетот ни е ослабен, прашуваме зошто не јадевме повеќе овошје и зеленчук, зошто ни беше тешко да направиме лимонада и да ја пиеме со појадок или зошто не исфрливме нездрава храна и слично. Иако за нив е потребен многу мал дел од нашето слободно време, ние често ги ставаме здравите навики во последно време и скоро забораваме да ги класифицираме некои од нив како такви навики. Подолу ви донесуваме пет едноставни работи што можете да ги правите секој ден за да бидете поздрави внатре и надвор.

Движете се од 15 до 30 минути на ден

Вежбањето не мора да значи одење на тренинг каде ќе поминете вкупно најмалку час и половина или вежбате со програма преку Интернет. Ако немате време да одите на тренинзи секој ден или да вежбате во вашиот дом, намалете го движењето на 15 до 30 минути на ден. Танцувајте во дневната соба, одете на прошетка, возете велосипед или изберете друга активност, но правете го тоа секој ден.

Наспијте се 

Одложувањето на спиење е навика што ја имаат многу возрасни и зафатени луѓе. Но, спиењето е само она што е потребно за да се направи работниот ден успешен. Социјалните мрежи, уживањето во омилените серии и филмови и какви било други причини зошто се одвојувате од сопствениот сон, може да ве доведат до хроничен стрес и разни болести.

Пијте повеќе вода

Пиењето повеќе вода е еден од најлесните и најдобрите начини за подобрување на сопственото здравје. Но, за жал, многу луѓе претпочитаат сокови, кафе и засладени овошни чаеви. Наместо овие пијалаци, пијте вода, и ако ви е тешко да се ослободите од ваквите навики, пијте една чаша вода со секоја чаша сок.

Додадете овошје и (лиснат) зеленчук во утринското смути

Дали често заборавате да јадете овошје или да додадете зелен лиснат зеленчук на вашиот оброк? Направете го ова веднаш наутро за време на појадокот додавајќи ги во пијалакот. На овој начин брзо и лесно ќе подготвите здрав оброк и ќе го консумирате уште побрзо.

Планирајте ги оброците

Планирањето на оброците е одлична работа да заштедите време и честопати пари. Можете да планирате оброци навечер за денот што следи или да изберете еден ден во неделата за да планирате неколку оброци за следните неколку дена.

Прочитајте и: Дали ве мачи неправилна столица? Овие 5 трикови ќе ви помогнат да се справите со овој проблем

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време