3 најдобри природни антибиотици

Колку и да го зајакнувате вашиот имунитет, многу често доаѓа до инфекции

Еве со што можете да ја одбегнете употребата на силни антибиотици и примање инјекции

Прочитајте кои се трите природни антибиотици…

Масло од оригано

Ова волшебно масло се добива од листовите на билката оригано. Освен што неговиот мирис и арома совршено одат со голем број јадења, маслото од оригано е и моќен борец против бројни инфекции, за што е заслужна состојката наречена карвакрол. Многу мала доза од ова масло поседува неверојатни антибактериски својства против дури 25 различни видови бактерии.

Дозирање: 1 до 4 капки, три пати дневно. Додајте ги во шолја чај или чаша сок.

Лук

Го обожаваме во јадењата, го обожаваме во прав и го обожаваме свеж во салата. Лукот е крал на зеленчукот. Тој е совршен зачин благодарение на неговата силна арома и мирис, но лукот има и многу други помоќни својства. Лукот е силен, природен антибиотик кој не ги уништува здравите бактерии како што тоа го прават хемиските антибиотици.

Благодарение на главната состојка на маслото со алин, кој со сечкање се разградува во алицин, лукот има антибактериско дејство. Го забавува развојот на бактерии, па затоа успешно ги уништува вирусите и габите и е многу ефикасно средство против настинка и грип.

Дозирање: 2 до 4 чешниња лук дневно како додаток во јадењата или во салата. Ако не ви пречи мирисот и силниот лут вкус, може да го јадете и свеж.

Луто пиперче

Чили пиперчете или лутото црвено пиперче е важен дел од азиската историја, како од кулинарството така и од традиционалната медицина. Овој многу едноставен зачин со лут, но дискретен вкус оди одлично со многу јадења и десерти, а најчесто се користи сушен или во прав. Во кинеската медицина се смета за важен аналгетик против болки, а има и антибактериско дејство.

Дозирање: ½ лажичка дневно како додаток во исхраната или поделете го во две шолји чај или сок.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време