Содржи дури 17 витамини, а чини само 15 денари: Намирница која го чува срцето, а ја негува и кожата

Секој ден во период од четири седмици да консумирате по две лажици

Често ни изгледа дека за исхраната богата со витамини потребни ни се многу пари, но вистина е дека постојат бројни намирници кои се добри за здравјето, а не чинат многу.

Една таква корисна, но евтина намирница, а тоа е квасецот кој содржи дури 17 витамини, а посебно е најважен Б-комплексот.

За да ги задоволите дневните потреби, доволно е 15 грама квасец, а тоа е една супена лажица.

Тие тврдат дека само една лажица квасец во себе содржи доволно количина на витамин Б.

Овој витамин е значаен поради тоа што ја подобрува работата на срцето, нервниот систем и метаболизмот.

Во квасецот има и калциум кој ги јакне коските, но и забите.

Квасецот е лек и за воспаление на потната жлезда, но и многу други кожни заболувања.

Препорака: секој ден во период од четири седмици да консумирате по две лажици квасец во комбинација со салата или пак јогурт.

Квасецот исто така е решение доколку имате сува и проблематична кожа, витаминот Б кој го содржи ќе ги реши сите ваши дерматолошки проблеми.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X