Зошто ми е безвкусна храната?

Ни се јави читателка и се пожали дека почнала да не ги разликува дури ни силните вкусови храна. На јазикот ѝ се воспалиле брадавиците (поцрвенеле), има оток, но нема болка. Откриваме што може да биде причина за тоа и што да прави

Промената во сетилото за вкус е проследена со многу патологии. Најчесто ја предизвикуваат проблеми со гастроинтестиналниот тракт, усната празнина, микроелементозата (патолошки процеси предизвикани од дисбаланс на микроелементите во организмот).

За почеток советувам преглед кај стоматолог и лекар по општа практика. Направете анализа на крвта, биохемија, брис на грлото на бактерии и габички.

Во исхраната ограничете ја зачинетата, солената и чадената храна, како и „грубите“ намирници (овошје, зеленчук, трици).

Исхраната треба да биде разновидна и лесно да се вари. Можно е лекарот да ви предложи фиброгастродуоденоскопија. Доколку на лекувањето му се пристапи комплексно – проблемот може да се реши многу брзо.

Советува: Анастасија Александровна Степашкина (Коломна), лекарка по општа практика

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време