Зошто е важно да го мерите обемот на струкот?

Обрнете внимание

Обемот на струкот може да укаже на ризик од некои болести.

Нутриционистите и лекарите се согласуваат дека еднаш на секои неколку месеци, потребно е не само да се контролира вашата тежина, туку и да се измери струкот.

Факт е дека абдоминалната маст обично се акумулира на стомакот. Таа може да ги опкружува органите што се наоѓаат во стомакот: цревата, желудникот, панкреасот и слично.

И колку е поголема количината на маснотии во телото, толку е поголем ризикот од болести како што се мозочен удар, дијабетес…

Како што предупредуваат лекарите, ако обемот на струкот е поголем од 94 сантиметри, толку е поголема зоната на ризик. И, време е да сторите сè што можете за да ја намалите количината на маснотии.

Интересно, друг начин да се утврди дали сè е нормално со количината на маснотии во стомакот е да се подели обемот на струкот со обемот на колковите. Ако завршите со повеќе од 0,85 (за мажи, 0,94), вие сте во опасност.

Запомнете, прекумерната тежина е, пред сè, иден здравствен проблем.

Прочитајте и: 60% од жени не умеат да ги препознаат овие 6 сигурни знаци на рак!

 

ФОТО: Pixabay

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време