Заматен вид и уморни очи може да бидат симптом на овој синдром

Синдромот на компјутерски вид предизвикува оптоварување на очите, ги напрегнува и го влошува видот.

Колку што технологијата го олесни животот, толку и донесе негативни работи. Често се концентрира, краде внимание, ги прави луѓето неактивни, што го зголемува ризикот од разни болести. Ова е особено точно кога работите на компјутер поголемиот дел од времето загрозувајќи го видот и очите. Ова се нарекува синдром на компјутерски вид и дигитално оптоварување на очите. Особено, овој феномен се зголеми за време на пандемијата на вирусот COVID-19 кога луѓето поминаа многу време пред екраните.

Што е синдром на компјутерски вид?

Синдромот на напрегање на очите е дигитален проблем кој се јавува кога седите со часови пред компјутер. Симптомите се често уморни, болни, иритирани очи и заматен вид. Овие симптоми можат да се појават дури и по еден или два часа седење на компјутер, особено ако е секојдневно.

Според Американската асоцијација на оптометристи, дигиталното оптеретување на очите се јавува затоа што фокусот на очите и движењата на очите потребни за време на прегледување на дигитален екран поставуваат дополнителни барања на вашиот визуелен систем. Уште поголем проблем се јавува кога имате проблеми со видот, како што се далекувидост или астигматизам, или промени во стареењето на очите. Исто така, ако носите очила или контактни леќи, тоа дополнително го влошува синдромот на напрегање на очите.

ФОТО: Pexels

Истата асоцијација наведува дека некои од симптомите се само привремени и ќе се намалат кога ќе одморите од технологијата, односно од уредите. Но, важно е да бидете претпазливи со користење уреди како мобилни телефони, бидејќи синото светло може да предизвика проблеми со оштетување на мрежницата и долгорочни проблеми со видот, како и нарушување на спиењето, особено ако го користите често пред спиење.

Како да се намали напрегањето на очите?

Фокусирајте се на поставките на екранот на вашиот компјутер, добро е правилото да го држите екранот на далечина од една рака. Колку се поблиску вашите очи, толку повеќе треба да се фокусираат и толку побрзо се појавуваат симптомите. Добар избор е да додадете одредена заштита на екранот, но и да ја прилагодите светлината затоа што екранот со премногу светлина може да биде и причина за напрегање на очите. Последно, но не и најмалку важно, фокусирајте се на повеќе мали паузи во текот на работниот ден. Американската асоцијација на оптометристи го предлага методот 20/20/20 – на секои 20 минути, направете пауза од 20 секунди со поглед на нешто оддалечено 20 метри.

Исто така, обрнете внимание на висината на екранот ако е прилагодлива така што е малку пониска од вашите очи додека гледате исправено. Дополнителна помош е дефинитивно трепкањето на очите бидејќи долгото гледање на екранот ги суши очите, па затоа е потребно да трепнете за да се навлажнете.

Прочитајте и: Како влијае оралната хигиена врз здравјето на целото тело?

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време