Витамини што го чуваат здравјето на жената: По 40-тите години, нивната примена е задолжителна!

Чувари на виталноста!

Овие витамини и минерали се одговорни за добрата состојба на организмот

Витамините и минералите му се неопходни на организмот во секоја животна доба, но по 40-тите години би требало редовно да ги користите за да го сочувате здравјето и да го спречите забрзаното стареење на кожата.

Овие 5 се најзаслужни за виталноста, убавината и доброто здравје…

Витамин Е, чувар на младоста

Ова е силен антиоксиданс, кој има исклучително позитивно влијание врз изгледот на кожата. Штити од негативното влијание на стресот, но и од негативните надворешни влијанија, па затоа кожата подолго останува младолика и без траги на умор. Ова е единствениот вид заштитна бариера помеѓу кожата и сите негативни работи што го нарушуваат нејзиниот изглед.

Освен тоа, витамин Е поволно дејствува и на менструалните тегоби, репродуктивните органи, но и го зајакнува имунитетот.

Витамин Д, надоместува за недостигот од сонце

Овој витамин ни го обезбедуваат сончевите зраци, а кога ги нема, внесувањето на витамин Д е неопходно. Тој директно влијае врз густината на коските и превенцијата на остеопороза, која особено е изразена кај жените. Освен тоа, ги штити мускулите и се бори против воспаленија.

Витамини Б комплекс, му обезбедуваат енергија на телото

Овој комплекс го сочинуваат осум витамини, а повеќето од нив влијаат врз зголемувањето на енергијата, доброто расположение, добриот сон и здравиот апетит. Во текот на бременоста, тие играат клучна улога. Силна коса, нокти и блескава кожа се резултатите од внесувањето на овој витамин.

Железо за сила

Овој минерал е посебно важен во репродуктивната фаза од животот на жената. Неговата клучна улога се крие во изградбата на црвени крвни зрнца, кои ги снабдуваат виталните органи и ткивата со кислород, а прв показател на недостиг од железо е постојаниот умор и недостиг на енергија.

Цинк за совршен тен

Позитивно влијае врз брзиот раст на косата и ноктите, а исто така е заслужен и за блескав тен. Многу проблеми на кожата, како акни, дерматитис, како и кршливи нокти со бели дамки, се последица од недостиг на цинк во организмот.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време