Ви откриваме: Дали навистина постои здрав сендвич? И дали сланината е корисна за здравјето?

Сланината содржи омега-6 масни киселини, кои ги стимулираат одбранбените функции на организмот, но не до таа мера да може целосно да ве заштити од настинки

Во ерата на пандемијата, дури и најмрзливите сигурно прават нешто за да спречат настинки. Некој го плакне носот, некој јаде лук. Јас исто така давам сѐ од себе да го задржам моето здравје. Неодамна прочитав совети за тоа. Меѓу другото, предлагаат да се коригира исхраната.

Од сите рецепти, најмногу ми се допадна оној за „здравиот“ сендвич – едноставен а вкусен. Прво треба да се направи основна паста – сомелете сланина на мелница за месо, па на 100-150 г смеса додавате по една третина од лажиче мелено семе од коријандер, мирудија и прстофат мелен црн пипер.

Чувајте ја во фрижидер. Пастата богато размачкајте ја на парче интегрален леб и јадете ја еднаш дневно. Ова, наводно, е корисно за одржување на здравјето на белите дробови и бронхиите. Мене ми се чини дека има смисла.

Би сакала да го слушнам мислењето на консултантите на „Руски доктор“.

Елена К.

Коментира општата лекарка Валентина Леонидовна Бардина, Пјатигорск

 

Секако, сланината содржи омега-6 масни киселини, кои ги стимулираат одбранбените функции на организмот. Сепак, мислам дека таквата мешавина нема значително да го зајакне имунитетот. А доколку јадете големи количества од таа паста, тоа, според мое мислење, ќе доведе до нарушување на варењето.

Исто така, треба да запомните дека сланината и другите масни производи не се препорачуваат при болести на гастроинтестиналниот тракт, особено во случај на компликации на хроничен холециститис и панкреатитис.

За зајакнување на имунолошкиот систем, подобро е редовно да се јадат разновидно овошје и зеленчук и, доколку е потребно, да се зема некаков витамински комплекс напролет и наесен. Пчеларските производи се исто така корисни.

На пример, јадете по едно лажиче саќе трипати на ден, половина час пред јадење. Третманот трае две-три недели. Се разбира, оваа варијанта е погодна само за оние што немаат алергија на пчелни производи или други индивидуални контраиндикации.

Многу повеќе совети за унапредување на здравјето и за третман на многу акутни и хронични заболувања можете да пронајдете во новиот број на „Руски доктор“!

Текст: Руски доктор

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време