Важни предупредувања: Овие знаци ви ги праќа телото еден месец пред срцев удар!

Задолжително побарајте лекарска помош

Ако навреме ги препознаете овие симптоми, ќе можете да си го спасите животот

Срцевиот удар најчесто се најавува еден месец пред да настапи, а некои симптоми можете да ги воочите и шест месеци претходно.

Умор

Невообичаениот умор е еден од главните симптоми што укажуваат на можниот срцев удар. Кај жените почесто се јавува овој симптом отколку кај мажите.

Опис: Физичката или ментална активност не е причина за вашиот умор кој се зголемува до крајот на денот. Овој симптом е прилично јасен и не може да помине незабележан. Понекогаш е многу исцрпувачки да се завршат едноставните задачи, како што е местењето кревет или туширањето.

Болка во стомакот

Болките во стомакот, мачнината во желудникот и чувството на подуеност се некои од најчестите симптоми. Подеднакво често се јавуваат и кај жените и кај мажите.

Опис: Болките во стомакот пред срцев удар се со епизодна природа, исчезнуваат и се враќаат во краток период. Физичкиот напор може да ги влоши.

Несоница

Несоницата е исто така поврзана со зголемениот ризик од срцев или мозочен удар, а почеста е кај жените. Несоницата често вклучува и високо ниво на анксиозност и отсутност.

Опис: Симптомите вклучуваат потешкотии со заспивањето, проблеми со одржувањето на сонот и будење рано наутро без аларм.

Краток здив

Краткиот здив е силно чувство дека не можете да вдишете длабоко. Често се јавува кај мажите и жените до шест месеци пред срцевиот удар.

Опис: Чувството е како да не можете да земете доволно воздух, се јавуваат и вртоглавици.

Опаѓање на косата

Губењето на косата се смета за уште еден видлив показател на ризик од срцеви болести. Најчесто се јавува кај мажите, но и кај некои жени. Ќелавоста исто така е поврзана со зголеменото ниво на хормонот кортизол.

Опис: Обрнете внимание на губењето влакна од самиот врв на главата.

Нерамномерен пулс

Аритмијата често е придружена со панични напади и анксиозност, особено меѓу жените. Се јавува неочекувано и во две форми: аритмија (неправилна срцева фреквенција) и тахикардија (зголемено срцебиење).

Опис: Неправилното срцебиење трае 1 до 2 минути. Ако не поминува, чувствувате вртоглавица и екстремен умор, веднаш побарајте лекар.

Прекумерно потење

Необичното или претераното потење е ран знак за можен срцев удар. Може да се случи во кој било период од денот или ноќта. Овој симптом почесто влијае на жените и обично се меша со топлите бранови и ноќното потење кои се типични за менопаузата.

Опис: Симптомите се слични на грип, влажна кожа или потење што се јавува без оглед на температурата на воздухот или телесното напрегање. Потењето е зголемено навечер и постелнината е влажна по будењето.

Болка во градите

Мажите и жените имаат болки во градите во различни интензитети и облици. Кај мажите овој симптом е еден од најважните рани знаци на срцев удар што не смее да се занемари. Се јавува само кај 30% од жените.

Опис: Болката во градите може да се прошири како непријатно чувство во една или двете раце (најчесто левата), долната вилица, вратот, рамената или стомакот. Може да има траен или привремен карактер.

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време