Цисти на јајниците: Зошто се појавуваат и како се лечат?

Цистите на јајниците не се канцерогени и обично се безопасни, но понекогаш стануваат проблематични и бараат лекарска помош.

Тие можат да се формираат внатре или на површината на јајниците. Иако повеќето не предизвикуваат непријатност и често поминуваат сами по себе, поголемите цисти можат да предизвикаат надуеност, оток и болка во долниот дел на стомакот. Тешки симптоми вклучуваат остра болка со гадење и повраќање, што е знак дека е потребна итна медицинска помош, која обично се состои од хируршко отстранување.

Постојат неколку различни причини што доведуваат до формирање на цисти на јајниците:

Менструалниот циклус

Фоликуларните цисти и цисти на жолтото тело се формираат во различни делови на менструалниот циклус и обично исчезнуваат сами по себе. Фоликул е чиста вреќа со течност што содржи јајце клетка што се ослободува за време на овулацијата. Кога фоликулот расте и не ослободува јајце клетка, се формира фоликуларна циста. Фоликуларните цисти се формираат и исчезнуваат сами од себе, понекогаш предизвикувајќи непријатност, но многу ретко има потреба од хируршка интервенција.

Откако јајце клетката ќе се ослободи во овулацијата, фоликулот повторно се затвора и почнува да произведува естроген и прогестерон за да се подготви за бременост. Кога се акумулира течност, се формира циста на жолтото тело (наречена постововулаторна циста). Ако расте и пукне, може да предизвика болка што обично застанува брзо и цистата исчезнува по два или три менструални циклуса.

Цисти на јајниците

Ендометриоза

Ендометриоза е присуство на мали израстоци или лезии кои се слични на обвивката на матката, надвор од матката. Овие израстоци понекогаш, кога растат надвор од матката, се прикачуваат на јајниците и можат да формираат ендометриоми. Ендометриомите се нарекуваат и чоколадни цисти (бојата доаѓа од застоена крв и ткиво) поради нивната темна боја. Обично овие цисти се болни, но некои жени немаат никакви симптоми и цистите се откриваат на ултразвук.

Бременост

Циста на жолтото тело се формира по оплодувањето. Произведува прогестерон и естроген во текот на првиот триместар, по што плацентата почнува да ги произведува самостојно. Обично цистата е забележана при дијагностицирање на бременоста, по што се ресорбира себеси. Повеќето жени не чувствуваат болка или крварење од цистата, а многумина не се ни свесни дека ја имаат.

Што друго влијае на формирање на цисти?

Вродена состојба

Дермоидните цисти се поретки и вродени. Тие обично се дијагностицираат кога жената достигнува репродуктивна возраст, бидејќи создаваат болка за време на менструалниот циклус. Тие обично не се канцерогени, но за нивно отстранување потребна е хируршка интервенција. Ако тие се поголеми од 6 см или жената има изразени симптоми, тие се отстрануваат лапароскопски.

Синдром на полицистични јајници

Бројни, мали фоликуларни цисти обично се наоѓаат на периферијата на јајниците и на ултразвук изгледаат како нанижани бисери. Синдромот на полицистични јајници погодува помеѓу 5% и 10% од жените на возраст од 15 до 44 години, а многумина го откриваат само кога ќе се појават проблеми со зачнувањето (резултат на неправилни менструални циклуси). Полицистични јајници го зголемуваат ризикот од дијабетес, висок крвен притисок, депресија / анксиозност, но не е познато дали јајниците ги предизвикуваат овие проблеми или обратно.

Сексуално преносливи болести

Од 2017 година, гонорејата, кламидија и сифилис се зголемуваат. Овие инфекции можат да предизвикаат апсцеси (вреќи исполнети со гној), што многу пациенти ги мешаат со цисти. Карличните болки и треска се резултат на инфекција, затоа прегледот за сексуално преносливи болести е многу важен.

Прочитајте и: Ова е главната разлика помеѓу настинка и грип

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време