Тибетанските монаси откриваат како да го подмладите телото однатре: Еве што пијат 30 минути после појадок

Тоа благотворно дејство веднаш се забележува на кожата на лицето и телото.

Ако се прашувате како да ослабите, како да го запрете стареењето, ќе ви кажат монасите од Тибет – пијте повеќе вода. А, зошто не го правите тоа?

На Тибет постои верување кое вели дека две чаши млака вода наутро се рецепт за младоликост. Секоја дополнителна чаша вода во текот на денот го продолжува животот за 10 години, бидејќи започнува процесот на подмладување на клетките и се успорува процесот на стареење на телото.

Тибетанските монаси сметаат дека две чаши загреана, млака вода, на празен стомак е се спас од секакви болести.

1. Топлата вода благотворно делува на телото во утринските часови. Започнува контракција на цревата, која резултира со исфрлање токсини од организмот. Цревата во утринските часови се плакнат со чиста, млака вода.

Тоа благотворно дејство веднаш се забележува на кожата на лицето и телото.

2. Ако наутро испиете чаша вода, ќе го надоместите дефицитот на течност што се развива за време на спиењето. Една чаша млака вода наутро, ја разредува крвта.

3. Млаката вода го покренува метаболизмот за 40 отсто, додека ладната вода најмногу 25 отсто. Топлата вода го започнува липидниот процес, од кој зависи губењето на тежината.

Ако сакате да го намалите апетитот, пред оброк испијте една чаша млака вода.

Која вода е најдобра за консумирање?

Тоа е зовриената вода, а потоа благо разладена. Треба да се пие во помали голтки, најдоцна 30 минути по појадокот.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време