Слабеењето може да ги ублажи симптомите на мигрена

Истражување открива

За дебелите луѓе, кои исто така страдаат од мигрена, губењето тежина може да им ги олесни главоболките и другите симптоми поврзани со мигрена, покажува новото истражување.

„Кога луѓето губат телесна тежина, бројот на денови во еден месец со мигрена се намалува, како и болката и времетраењето на нападите на главоболка“, рече главниот истражувач д-р Клаудио Пагано.

Неговиот тим ги разгледа резултатите од десет различни студии кои вклучија вкупно 473 пациенти со мигрена. Анализата покажа дека слабеењето е поврзано со големо намалување на фреквенцијата, времетраењето и болката на мигрена.

Придобивките беа слични, без оглед на тоа дали слабеењето е постигнато со хируршка интервенција или промени во исхраната и вежбањето, а беа слични кај деца и возрасни.

Во крајна линија е дека ако страдате од главоболка од мигрена и сте дебели, губењето тежина ќе го подобри квалитетот на вашето семејство и социјален живот, како и вашата работа и продуктивност на училиште. Значи, вашиот целокупен квалитет на живот значително ќе се подобри.

Пагано објаснува дека слабеењето исто така го намалува интензитетот на симптомите поврзани со дебелината, вклучувајќи дијабетес, хипертензија, срцеви заболувања, мозочен удар и респираторни заболувања.

Наодите од студијата ќе бидат презентирани на годишниот состанок на Ендокриното друштво во Њу Орлеанс.

Прочитајте и: 10 знаци кои покажуваат дека имате проблеми со варењето

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време