Синдром на нервозно црево: 4 симптоми што треба да ги препознаете

Фото: Getty Images

Синдромот на нервозно дебело црево (ИБС) се јавува кај секое петто лице и бидејќи повеќето пациенти се срамат од овој проблем, ретко кој бара лекарска помош.

Овој синдром е придружен со многу симптоми, и иако варираат од личност до личност, има и такви кои се најчести. Подолу откриваме како да го препознаете синдромот на нервозно црево во себе.

Синдром на нервозно црево – главните симптоми

Болки во стомакот

Според истражувањето, ова е најчестиот симптом. Луѓето со овој синдром чувствуваат болка во долниот дел на желудникот, која се влошува по оброкот, а се намалува по движењето на дебелото црево. За да се намали болката, лекарите го земаат предвид интензитетот на болката, како и тоа како влијае на секојдневните активности. Покрај лекови, се препорачува и промена во исхраната (избегнување јаглени хидрати, мешунки, слатки).

Затвор

Постојат различни видови на ИБС, засновани врз самото движење на дебелото црево. Покрај дијарејата, неквалификуваниот ИБС и симптоматологијата, овој синдром може да се манифестира и во затвор, што е најчест симптом.

Забелешка: Затвор од ИБС е различен од „функционален“ затвор (хроничен затвор што не е предизвикан од болест).

За да се олесни овој проблем, лекарите советуваат промена на исхраната, конзумирање повеќе пробиотичка храна, поквалитетен сон, избегнување алкохол и редовна физичка активност.

Дијареа

Дијареа во случај на ИБС е празнење на дебелото црево најмалку три пати на ден. Покрај тоа, столицата е водена. Во овој случај, проблемот се третира со лекови, како и со промена на исхраната. Најчесто, дијарејата е предизвикана од лактоза и глутен, па затоа се препорачува да се избегнуваат такви намирници.

Подуеност и гасови

Синдромот на нервозно црево може да се рефлектира во надуеност и гасови. И ова се решава со промена на исхраната. Препорачливо е, доколку ги имате овие симптоми, да избегнувате храна како грав, зелка, брокула и грозје. Исто така, намалете го внесот на јаглехидрати, како и алкохолни пијалаци.

Од каде знаеме дека ИБС ги предизвикува овие симптоми?

Абдоминалната болка е клучен фактор за дијагностицирање. Покрај тоа, најчесто се случуваат промени во движењата на дебелото црево, како и во изгледот на столицата.

Општо, симптомите траат најмалку шест месеци пред пациентите да повикаат помош.

Важно е да се напомене дека третманот на секој пациент е индивидуален и дека ќе биде потребно време додека не се утврди точната терапија.

Прочитајте и: 5 најчести проблеми со стапалата

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време