Симптоми на тешка хипертензија: 3 знаци дека притисокот достигнал критично ниво!

Време е за итно одење на лекар

Во состојбата на хипертензична криза доаѓа до силна главоболка, па и до крвавење од носот

Хипертензијата, најчесто, е тивко заболување. Многу луѓе не доживуваат никакви симптоми, а високиот притисок полека сè повеќе им го загрозува здравјето.

Може да поминат и по неколку години, па дури и децении додека притисокот достигне толку високо ниво што проблемите стануваат очигледни. Дури и тогаш, многумина ги припишуваат симптомите на други заболувања. Меѓутоа, еве кога итно мора да одите на лекар, бидејќи хипертензијата достигнала ризично ниво:

  • ако забележите крвави точки во очите
  • ако чувствувате вртоглавица
  • ако ве облева пот

Во состојбите на хипертензична криза доаѓа и до силни главоболки, па дури и до крвавење од носот. Примарната хипертензија, најчесто е предизвикана од прекумерна тежина, алкохол, седење, солена храна.

Секундарната хипертензија настанува многу брзо кај луѓе кои страдаат од заболувања на бубрезите, вродени срцеви мани, некои ендокрини тумори, како и од проблеми со тироидната жлезда.

Во двата случаја неопходно е редовно да го мерите притисокот и да ја приспособувате терапијата според лекарските совети.

Ова е првиот знак дека имате хипертензија: Докторите предупредуваат кој симптом не смеете да го игнорирате!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време